Marzec był już dziesiątym z kolei miesiącem, w którym średnia globalna temperatura sięgnęła rekordu. Rekord dotyczy nie tylko temperatury powietrza, ale i powierzchni mórz.
Średnia globalna temperatura w marcu 2024 roku wyniosła 14,14°C, podaje Copernicus Climate Change Service (C3S). To o 0,73°C powyżej średniej z lat 1991-2020 a także o 0,1°C powyżej poprzedniego rekordu z marca 2016 roku.
– Miesiąc ten był o 1,68°C cieplejszy od szacunkowej średniej marcowej z lat 1850-1900, czyli wyznaczonego przedindustrialnego okresu referencyjnego – podaje też instytucja.
Średnia globalna temperatura z ostatnich dwunastu miesięcy – od kwietnia 2023 r. do marca 2024 r. – jest także najwyższa w historii. Wynosi ona 0,70°C powyżej średniej z lat 1991-2020 i 1,58°C powyżej średniej przedindustrialnej z lat 1850-1900.
Dużo cieplej w Europie
W Europie średnia temperatura w marcu 2024 r. była o 2,12°C wyższa od średniej z lat 1991-2020 dla tego miesiąca. Marzec 2024 roku był więc drugim najcieplejszym marcem w historii kontynentu, ale tylko o 0,02°C chłodniejszym niż marzec 2014 r. Europa Środkowa i Wschodnia notowała największe anomalie temperatur.
Czytaj też: Inżynieria w walce ze zmianami klimatu. Świat wciąż sceptyczny wobec interwencji w atmosferę
– Poza Europą, temperatury najbardziej przewyższały średnią we wschodniej części Ameryki Północnej, Grenlandii, wschodniej Rosji, Ameryce Środkowej, części Ameryki Południowej, wielu częściach Afryki, południowej Australii i części Antarktydy – wskazano także w komunikacie.
Marzec był także rekordowy, jeśli chodzi o temperaturę powierzchni mórz. Na szerokości geograficznej 60°S–60°N wyniosła ona 21,07°C. To najwyższa średnia miesięczna w historii pomiarów, nieco wyższa od wartości 21,06°C odnotowanej w lutym 2024 roku. Temperatura oceanów pozostała relatywnie wysoka pomimo osłabienia się wpływu El Nino.
Zróżnicowane opady
Warunki hydrologiczne były w marcu zróżnicowane w zależności od regionu, podaje też C3S. Na większości obszaru Europy Zachodniej było więcej opadów niż przeciętnie, a na Półwyspie Iberyjskim i w południowej Francji wystąpiły burze. Więcej opadów niż przeciętnie było również w regionach Skandynawii i północno-zachodniej Rosji.
W pozostałych częściach Europy było bardziej sucho niż przeciętnie. Opady wyraźnie niższe niż średnia odnotowano w północno-zachodniej Norwegii.
Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter
– W marcu 2024 r. wilgotniej niż przeciętnie było w regionach Ameryki Północnej, Azji Środkowej, Japonii, znacznej części Półwyspu Arabskiego, Madagaskaru i części Ameryki Południowej. Australia doświadczyła wyjątkowo mokrego miesiąca – czytamy dalej.
Bardziej suche niż przeciętnie warunki panowały natomiast w części środkowych Stanów Zjednoczonych, zachodniej Kanadzie i północnym Meksyku. Tak samo było w Azji Środkowej i Chinach oraz w południowo-wschodniej Australii, większości południowej Afryki i Ameryki Południowej.
Instytucja podała też, że zasięg arktycznego lodu morskiego był nieco poniżej średniej dla tego miesiąca. Był to zarazem najwyższy marcowy zasięg od 2013 roku. Natomiast zasięg lodu morskiego na Antarktydzie był o 20 proc. niższy od średniej. Był to szósty najniższy zasięg dla marca.
Polecamy także:
- Rolnicy nie dostrzegają swojego wpływu na klimat. Ale popierają proekologiczne praktyki
- Zmiany klimatu to wyzwanie dla produkcji wina. Za sto lat może to być zupełnie inny napój
- Jedynie 57 firm stoi za 80% światowych emisji CO2. Jest nowy raport
- Nikt nie truje tak, jak Chiny. Miała być walka o klimat, ale emisja CO2 znów pobiła rekord
- Światowa wycinka lasów deszczowych trwa. W ciągu minuty znika 10 boisk piłkarskich
- Koniec dopłat do paliw kopalnych, więcej OZE. To niektóre z zaleceń naukowców dla UE