Ponad połowa Polaków planuje swoje główne wakacje w lipcu i sierpniu, z kolei 14 proc. osób wybiera wrzesień, głównie ze względu na utrzymującą się ciepłą pogodę i tańsze noclegi. Nadal najpopularniejsze pozostają wakacje w kraju, ale w ostatnich latach polubiliśmy też city-breaki, czyli weekendowe wypady do europejskich miast.
Nadal popularne są wakacje w kraju, na które zdecyduje się 44 proc. badanych. Ale mimo tego 37 proc. Polaków planuje wyjazd za granicę. Według badania Revolut Travel Report 2024, największą popularnością cieszą się takie kraje jak Chorwacja (5,5 proc.), Włochy (5,4 proc.), Grecja (5,3 proc.), Hiszpania (5,2 proc.) i Turcja (3,1 proc.). Poza Europą, liderem wycieczek zagranicznych jest Egipt (1,1 proc).
Co będzie dominować na wakacjach? Głównie plażowanie (46 proc.), spędzanie czasu z rodziną (39 proc.) i kontakt z naturą (29 proc.). Jednakże nie brakuje osób planujących aktywny wypoczynek, imprezy czy festiwale muzyczne (odpowiednio 8 proc. i 1 proc). Niecałe 7 proc. zapytanych Polaków również planuje w tym roku tzw. city breaks, czyli weekendy w innym mieście. Niektórzy chcą połączyć urlop z wydarzeniem rodzinnym, jak ślub i wesele (1 proc), lub wydarzeniem sportowym, jak Euro w Berlinie i Olimpiada w Paryżu (0,4 proc).
Czytaj także: Co nas wkurza na urlopie, czyli Polacy na wakacjach. To nie ceny irytują najbardziej
Polacy chcą poznawać obce kultury
Polacy na wakacjach najbardziej cenią sobie zwiedzanie lokalnych zabytków (58 proc.) oraz degustację lokalnej kuchni i poznawanie miejscowych tradycji (39 proc.). Wśród preferowanych miejsc noclegowych wciąż liderem jest hotel all inclusive z pełnym wyżywieniem (30 proc.). Istotne dla polskich turystów są także atrakcje dla dzieci (18 proc.) oraz wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty, teatr i muzea (18 proc.), wynika z ankiety przeprowadzonej przez Revolut.
Pożądanymi elementami podróży jest również bogate życie nocne, imprezy w klubach i barach (12 proc.), poznawanie lokalnej społeczności (10 proc.) oraz dbanie o zdrowie i urodę, np. poprzez zabiegi w spa (8 proc.) oraz aktywny wypoczynek, jak sporty (8 proc.) czy camping (11 proc.).
Europejczycy w 47 proc. chcą spędzić urlop we własnym kraju (choć zaledwie 21 proc. Szwajcarów i 25 proc. Austriaków), a 40 proc. za granicą (głównie w innym kraju europejskim 34 proc.). Kierunki pozaeuropejskie najbardziej kuszą Szwajcarów (14 proc. wskazań) i Hiszpanów (11 proc). Największymi domatorami (ci, którzy planują wakacje we własnym kraju) są natomiast Chorwaci (72 proc.) i Grecy (70 proc.).
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Stefan Bogucki, Communications Manager Revolut w Polsce, wyraził nadzieję na rekordowy sezon, szacując tym samym, że ponad milion Polaków wybierze się na letnią podróż za granicę z Revolut.
– Liczymy na rekordowy sezon i na to, że w letnią podróż zagraniczną wyruszy z Revolut ponad 1 milion Polaków. Przygotowaliśmy dla nich szereg udogodnień. Prócz wymiany walut, cashbacku za rezerwacje, globalnej bazy hoteli i apartamentów prywatnych, wyszukiwarki lokalnych wycieczek i atrakcji, saloników lotniskowych i ubezpieczeń, udostępniliśmy także pakiety dostępu do Internetu za granicą, dzięki cyfrowym kartom eSIM. Kolejne nowości dla osób podróżujących już niebawem – tłumaczy Bogucki.
Polecamy także:
- Wakacje będą droższe. O tyle wzrosną ceny hoteli w Europie w 2024 roku
- Ponad milion złotych kary dla portalu Wakacje.pl. UOKIK wziął pod lupę wakacyjne oferty [AKTUALIZACJA]
- Hiszpania żyje z turystyki, ale walczy z jej skutkami. Problem over-tourismu dotyka już całej Europy