Kiedy wybieramy kierunek wakacyjnych wojaży, przede wszystkim zwracamy uwagę na koszty. Gdy już dotrzemy na miejsce, najbardziej irytują nas tłumy, które tam spotykamy. Dla wielu z nas najlepszy stosunek ceny do jakości oferują wczasy w kraju. Ale Egipt też ma wysokie notowania.
Revolut (globalna aplikacja finansowa) zapytał 12 000 osób w Europie i 1000 osób w Polsce o sprawy związane z wakacyjnymi wyjazdami.
Co nas wkurza na urlopie?
Większość zapytanych Polaków uważa, że najgorsze podczas urlopu są tłumy. Takiej odpowiedzi udzieliło aż 57 proc. badanych.
Drugim czynnikiem generującym stres jest ryzyko, że padnie się ofiarą oszustwa – tak odpowiedziało 28 proc. ankietowanych.
Co czwarty (25 proc.) respondent z Polski nie lubi porównywania ofert z wielu źródeł przy rezerwacji miejsca pobytu.
300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.
Wiele osób irytują też strajki w transporcie i na lotniskach oraz zawyżone od czasu pandemii ceny wynajmu aut (po 16 proc.). Badanych drażnią również opłaty za wymianę walut (13 proc.) i przerwy szkolne, które zmuszają do mimowolnego wzięcia dni wolnych (5 proc.).
Gdzie wyjeżdżamy najczęściej?
Ankietowani wskazywali także wakacyjny kierunek, który oferuje najlepszy stosunek ceny do jakości.
Najwięcej, czyli po 10 proc. odpowiedzi dotyczyło Polski i Egiptu. Wysoko respondenci wymieniają jeszcze Chorwację (9 proc. wskazań).
Na dalszych miejscach są Grecja i Hiszpania (po 6 proc.) oraz Turcja i Tajlandia (po 5 proc.). Za nimi Włochy i Tunezja (po 4 proc.), Australia, Malediwy, Meksyk i USA (po 2 proc. wskazań).
Koszty decydują
Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na wybór miejsca podróży są koszty. Dla 80 proc. to właśnie wielkość wydatków ma decydujące znaczenie.
Poza cenami Polacy zwracają uwagę na pogodę (54 proc.), odległość (44 proc.), jedzenie i tradycje (40 proc.) oraz nocleg i hotel (38 proc.). Ale też np. aktywności – aby było wiele do zrobienia i zobaczenia (28 proc.), język (20 proc.), czy standarst opieki medycznej i bezpieczeństwo (16 proc.).
Na dalszych miejscach są przestrzeganie praw człowieka (14 proc.), standardy ochrony przyrody i zwierząt (11 proc.) oraz dostępność dla osób niepełnosprawnych (4 proc.).
Ankietowani zapytani o średni czas wakacyjnego urlopu w 2023 r, najczęściej wskazywali na 7 oraz 10 dni (po 24 proc. odpowiedzi. Część (14 proc.) z nich przyznała, że nie planuje podróży w 2023 r. Na długie wakacje, wynoszące ponad 4 tygodnie, zdecydowało się tylko 3 proc. osób biorących udział w badaniu.
Praca w czasie urlopu
Pytanie, czy będziesz pracować na urlopie oburzyło 54 proc. zapytanych w Polsce, którzy uważają, że praca podczas urlopu nie jest w porządku.
Ale część (15 proc.) badanych wskazało jednak, że nie wykluczają swojej dostępności w sytuacjach awaryjnych.
Są też niechętni pracy na urlopie (9 proc.), którzy jednocześnie przyznają, że ich rola czasem tego wymaga. Jak pokazały wyniki badania, 7 proc. ankietowanych odpowiedziało, że będą każdego dnia zerkać do skrzynki mailowej. A workation, czyli łączenie pracy z urlopem i podróżami, lubi 2 proc. ankietowanych z naszego kraju.
To też może Cię zainteresować:
- Wakacje w Chorwacji są drogie, taniej spędzisz urlop w Czarnogórze i Albanii. Oto ceny
- Wakacje to zmora, czyli gdy turystów jest więcej niż mieszkańców. Te miasta mają problem
- Dlaczego wakacje są dla ciebie dobre. I to nawet zanim się rozpoczną
- Zagrożonych ubóstwem w Polsce rzadko stać na wakacje. Wiele krajów UE ma gorzej