Zarobki nauczycieli w Polsce należą do najniższych w Europie. I to niezależnie od tego, czy chodzi o nauczyciela w przedszkolu czy w szkole średniej. Najwięcej w zawodzie zarabia się w Niemczech.
Nauczycielskim płacom przyjrzeli się eksperci Komisji Europejskiej i sieci Eurydice zajmującej się zbieraniem informacji o systemach oświaty. Efekty swojej pracy zebrali w raporcie „Teachers’ and school heads’ salaries and allowances in Europe – 2021/2022”.
Niskie zarobki niezależnie od miejsca pracy
Z danych, które znajdują się w opracowaniu, wynika, że w Polsce początkujący nauczyciele (z kwalifikacjami, zatrudnieni na cały etat), niezależnie od miejsca pracy (przedszkole, szkoła podstawowa, szkoła średnia, szkoła średnia zawodowa) zarabiają mało w porównaniu z tym, co ich odpowiednikom oferuje większość europejskich krajów.
Nie znajdziemy tu jednak kwot w euro. Porównywanie wynagrodzeń w tej walucie nie jest miarodajne, ponieważ siła nabywcza różni się w zależności od kraju. Dlatego autorzy raportu posługują się PPS, czyli standardem siły nabywczej. To sztuczna, wspólna waluta, która eliminuje różnice cenowe między krajami w celu ułatwienia porównań międzynarodowych.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.
W takim zestawieniu Polska znajduje się na 7. miejscu od końca na 37 uwzględnionych państw. Wszystko dlatego, że nauczyciele dostają u nas 14 839 PPS rocznie.
Poniżej 20 tys. PPS rocznie zarabiają jeszcze tylko początkujący nauczyciele w 7 innych krajach: Bułgarii, Czechach, Grecji, Łotwie, na Węgrzech, Rumunii oraz Słowacji.
W których krajach nauczyciele dostają najwyższe pensje?
Wyjątkowo wysokie wynagrodzenia dla nauczycieli obowiązują w Niemczech. Przekraczają one 50 tys. PPS rocznie. Na drugim miejscu pod tym względem znajduje się Luksemburg, gdzie pensje nauczycielskie wynoszą ok. 50 tys. PPS rocznie.
Powyżej 30 tys. PPS w każdym roku otrzymują początkujący pracownicy oświaty w Belgii, Holandii, Hiszpanii, Danii, Szwajcarii oraz Turcji.
Z raportu dowiadujemy się także, że w zależności od kraju, początkowe wynagrodzenia mogą wzrosnąć w trakcie kariery nauczyciela od 14 proc. (w Albanii) do 143 proc. (na Cyprze). Średnia liczba lat potrzebna do osiągnięcia szczytu zakresu wynagrodzeń wynosi od 12 lat w Danii i Holandii do 42 lat na Węgrzech. W Irlandii, na Cyprze, w Holandii i w Polsce ustawowe początkowe wynagrodzenia nauczycieli mogą wzrosnąć o ponad 60 proc. w ciągu pierwszych 15 lat pracy.
To też może Cię zainteresować:
- Szwedzi kłócą się o nielegalnych imigrantów. Lekarze, nauczyciele i pracownicy socjalni protestują
- Choroby serca. Kolejny powód, aby skrócić dziecku czas, jaki spędza przed ekranem
- Kiedy powstanie rząd, czyli co łączy i dzieli koalicjantów. Oto nasz kwestionariusz rządowy
- Podwyżki dla nauczycieli to temat numer jeden po wyborach. Obiecują je niemal wszystkie partie