W Polsce szaleje grypa: prawie 300 tysięcy osób zachorowało grypę tylko w jednym tygodniu grudnia przed Świętami. Gdzie szukać skierowania na szczepienia przeciwko tej chorobie?
Między 16 a 22 grudnia 297 tys. osób zachorowało lub miało podejrzenie zakażenia wirusem grypy. Ponad 1600 chorych na grypę jest hospitalizowanych, jedna osoba zmarła – poinformował we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Pytano go w „Sygnałach Dnia” Programu I Polskiego Radia o najnowsze dane o zachorowaniach na m.in. grypę w Polsce.
– Zakażenie wirusem grypy dominuje. W ostatnim tygodniu raportowania, między 16 a 22 grudnia, zachorowało lub miało podejrzenie zakażenia grypą 297 tysięcy osób – poinformował Kraska. Dodał, że prawie połowa z nich to dzieci w wieku do 14 lat.
Wiceminister wskazał, że w szpitalach z powodu zakażeniem wirusem grypy przebywa ponad 1600 osób. Są to najczęściej chorzy na oddziałach wewnętrznych, ale także na oddziałach kardiologicznych – ze względu na powikłania.
– Jedna osoba niestety także zmarła z powodu infekcji grypowej. Była to osoba powyżej 65. roku życia – powiedział Kraska.
Poinformował, że w Polsce dominuje wariant grypy A. Według wiceministra jest to ponad 60 proc. wszystkich przypadków. Zapadalność na grypę na 100 tys. mieszkańców to 111 osób.
Szczepionki są, chętnych brak
– Wydaje się, że jeszcze nie jesteśmy w szczycie zachorowań na grypę. Od września zachorowały ponad 2 miliony Polaków. Mamy dostępne szczepionki, ale niestety nie korzystamy z tego. Niecałe 700 tys. Polaków zaszczepiło się przeciw grypie – dokładnie 695 tys. – stwierdził Kraska.
Resort przygląda się sytuacji pediatrycznej w szpitalach. Na dziś jest dostępnych prawie 13 tys. miejsc dla dzieci w oddziałach pediatrycznych. Zajętych łóżek jest ponad 9 tys. – to jest ponad 66 proc. średnio w kraju. Wiceminister dodał, że są województwa, gdzie zajętość łóżek pediatrycznych jest na poziomie 90 proc. Chodzi o woj. lubelskie, podkarpackie i podlaskie.
Zwracał ponadto uwagę, że przez dwa ostatnie sezony grypowe, w czasie pandemii COVID-19, przypadków zakażeń było trzy albo cztery razy mniej niż we wcześniejszych latach.
– Wiązało się to z tym, że wszyscy przestrzegaliśmy podstawowych i prostych zasad: maseczka, dystans, dezynfekcja. W tej chwili tego już nie robimy i to jest efekt pojawienia się grypy – stwierdził Kraska. Wiceminister zaapelował o szczepienie się.
Poinformował też, że od 1 stycznia lekarze rodzinni będą dysponowali bezpłatnymi testami, które wykażą, czy pacjent choruje na COVID-19, grypę czy na RSV.
W związku z licznymi zachorowaniami na grypę Waldemar Kraska zapowiedział, że skierowania na szczepienie przeciwko grypie będą wystawiane automatycznie w Internetowym Koncie Pacjenta.
Polecamy też:
- Szczyt trwającej fali Covid-19 po Nowym Roku. Ale „głównym problemem są zachorowania na grypę i na RSV”
- Chiny znoszą kwarantannę. Kraj otwiera się na świat po 3 latach polityki „zero Covid”
- Chorzy Polacy na celowniku ZUS-u. Liczba kontroli wzrosła rok do roku aż trzycyfrowo
- Składki na ZUS w 2023 roku. Przedsiębiorców czeka bardzo duża podwyżka [EXPLAINER]