Ministerstwo Zdrowia prognozuje, że apogeum obecnej fali COVID-19 przypadnie na II połowę stycznia 2023 r., ale koronawirus nie stanowi już głównego problemu. Są nimi grypa i wirus RSV, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.
Dodał także, że tematem spotkania ministrów zdrowia Unii Europejskiej w Brukseli będzie problem nadmiernych dostaw szczepionek przeciwko COVID-19.
– Apogeum obecnej fali jest prognozowane – według naszych prognoz – na II połowę, a w zasadzie koniec stycznia i ta maksymalna liczba zachorowań, którą odnotowujemy w tej prognozie to jest nieco powyżej 5 tys. Wiec ta fala będzie również porównywalna z tą ostatnią falą wrześniową czy letnio-wrześniową – powiedział Niedzielski podczas konferencji prasowej.
– COVID nie jest głównym problemem, głównym problemem są zachorowania na grypę i na RSV – podkreślił.
Poinformował, że od początku września do 30 listopada 2022 roku zanotowano łącznie 160 tys. zachorowań na COVID-19 i blisko 1,3 mln zachorowań na grypę.
Od 1 do 30 listopada zanotowano ponad 490 tys. przypadków grypy i jej podejrzeń. Wystawiono łącznie blisko 2000 skierowań do szpitala.
– Więc widać, że to grypa w tej chwili decyduje o sytuacji epidemicznej – podsumował.
Poinformował też, że do Polski dotarła partia szczepionek przeciw COVID-19 dla dzieci od 6 miesiąca do 4. roku życia.
Problem nadmiernych dostaw szczepionek przeciwko COVID-19
Niedzielski poinformował także, że tematem rozmów w Brukseli będzie m.in. problem nadmiernych dostaw szczepionek przeciwko COVID-19.
– Tematem piątkowego spotkania ministrów zdrowia Unii Europejskiej w Brukseli będzie problem nadmiernych dostaw szczepionek przeciwko COVID-19 i zdrowie psychiczne po pandemii – poinformował w czwartek szef MZ Adam Niedzielski.
– Jako strona polska staramy się pokazywać problem nadmiernych dostaw preparatów szczepiennych przeciwko COVID-19. Sformułowaliśmy koalicję 10 państw, która wzywa Komisję Europejską do tego, żeby podjąć renegocjacje zawartych kontraktów. Z naszego punktu widzenia one są zawarte nieoptymalnie dla państw członkowskich – dodał minister zdrowia.
Przypomniał, że Polska odmówiła przyjmowania dostaw szczepionek przeciw COVID-19.
– Negocjujemy z poszczególnymi producentami, jak wyjść z tej trudnej sytuacji zarówno dla nas, jak i dla producentów – dodał Niedzielski.
Poinformował, że kolejnym tematem poruszonym podczas spotkania w Brukseli będzie zdrowie psychiczne po pandemii.
– Wychodząc z pandemii, chcemy poświęcić więcej uwagi kwestii zdrowia psychicznego, szczególnie dzieci. To jest problem, z którym mamy do czynienia w Polsce – podkreślił szef MZ.
– Będę chciał przedstawić nasze rozwiązania, które dotyczą rozwoju opieki środowiskowej tak, żeby nie opierać się tylko i wyłącznie na lekarzach psychiatrach w całym modelu świadczenia usług, bo temu będziemy mieli poświęcaną oddzielną sesję – powiedział minister zdrowia.
Pekin zluzował obostrzenia covidowe. To początek powrotu do normalności