W czerwcu 2021 roku produkcja przedsiębiorstw przemysłowych wzrosła o 18,4 proc. To mniej niż przewidywali analitycy – konsensu rynkowy wynosił 19 procent.
W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 4 proc. – podał 20 lipca Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Wyniki są odmienne po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym. W takim ujęciu „w czerwcu bieżącego roku produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 18,6 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku i o 0,2 proc. wyższym w porównaniu z majem” – wskazał GUS w komunikacie.
Wzrost produkcji w skali roku odnotowano we wszystkich głównych sektorach. Produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych zwiększyła się aż o 24,7 proc, dóbr zaopatrzeniowych o 23,9 proc., dóbr inwestycyjnych o 18,8 procent.
Mniej niż wyniósł ogólny wskaźnik wzrostu produkcji wzrosła produkcja dóbr związanych z energią o 13,7 proc., a dóbr konsumpcyjnych nietrwałych o 6,8 procent
W okresie styczeń-czerwiec 2021 produkcja sprzedana przemysłu była o 18,2 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano spadek o 6,3 procent. Był on w dużej mierze spowodowany pandemią.
Wzrost produkcji i wzrost cen
Także ceny producentów wzrosły w czerwcu 2021 roku. Był to wzrost o 7 proc. rok do roku i 0,7 proc. w ujęciu miesięcznym.
Największy wzrost cen odnotowano w sekcji przetwórstwo przemysłowe (o 0,8 proc. miesiąc do miesiąca). Ceny w sekcjach: dostawa wody, gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja oraz wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę wzrosły odpowiednio o 0,5 proc. i o 0,4 proc. – podał Urząd.
GUS podał też, że ceny produkcji budowlano-montażowej w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku wzrosły w czerwcu o 3,7 proc. a w porównaniu z majem 2021 roku o 0,6 procent.