Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2021 roku wzrosło o 9,8 proc. rok do roku. Jeśli chodzi o wskaźnik zatrudnienia, wzrósł on o 2,8 proc. Jest to nieznacznie więcej od przewidywań rynkowych.
Dane za czerwiec dla przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza 9 osób, podał 19 lipca Główny Urząd Statystyczny (GUS).
W ujęciu miesięcznym, przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 2,9 proc. i wyniosło 5 802,42 zł. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym wzrosło o 0,3 proc. i wyniosło 6 359,3 tys. osób.
Analitycy banków Pekao i mBanku wskazują, że to kolejny miesiąc dobrych danych z rynku pracy. Zdaniem ekspertów z PKO BP, wzrost płac i zatrudnienia w czerwcu będzie sprzyjał wyższej konsumpcji. Według działu analiz banku Pekao, dane świadczą o szybkiej odbudowie gospodarczej zawdzięczanej luzowaniu obostrzeń.
Kolejny miesiąc dobrych danych z rynku pracy. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło m/m podobnie jak w maju o 21 tys. Rok do roku daje to dynamikę 2,8%. Zapoczątkowane w maju i kontynuowane w czerwcu luzowanie restrykcji przynosi szybką odbudowę zatrudnienia. pic.twitter.com/Fh8BfCDyiu
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) July 19, 2021
„W czerwcu 2021 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw minimalnie zwiększyło się względem notowanego miesiąc wcześniej (…) Było to wynikiem m.in. przyjęć w jednostkach, zwiększania wymiaru etatów zatrudnionych pracowników do poziomu sprzed pandemii, a także mniejszej absencji w związku z przebywaniem na urlopach bezpłatnych i pobieraniem zasiłków chorobowych” – podał Urząd w komunikacie
Wzrost przeciętnego wynagrodzenia, zdaniem analityków GUS, spowodowany był m.in. wypłatami premii kwartalnych, jubileuszowych, motywacyjnych, nagród rocznych, a także wynagrodzeń za nadgodziny.
Eksperci przewidywali, że wzrost płac w czerwcu wyniesie 9,2 proc. w ujęciu rocznym. W przypadku zatrudnienia konsensu rynkowy wyniósł 2,7 procent.