Francuski startup Gourmey złożył pierwszy w historii Unii Europejskiej wniosek o zezwolenie na sprzedaż mięsa hodowanego komórkowo. Firma ubiega się o dopuszczenie do obrotu swojego produktu – foie gras wytwarzanego w warunkach laboratoryjnych.
Wniosek trafił do Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), który przeprowadzi szczegółową ocenę bezpieczeństwa i wartości odżywczej produktu. O sprawie informuje Good Food Institute, międzynarodowa organizacja non-profit i think tank, zajmujący się badaniami nad bardziej zrównoważonym i sprawiedliwym systemem żywnościowym, m.in. właśnie poprzez zmiany w produkcji mięsa.
Proces rozpatrywania wniosku potrwa co najmniej 18 miesięcy. W przypadku pozytywnej decyzji, mięso komórkowe będzie mogło być sprzedawane we wszystkich 27 krajach członkowskich UE.
Gourmey nie ogranicza się tylko do rynku europejskiego. Równolegle firma złożyła wnioski o dopuszczenie swojego produktu w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Singapurze i Stanach Zjednoczonych.
Mięso hodowane komórkowo to innowacyjna technologia produkcji żywności. Polega ona na wytwarzaniu tkanek mięsnych w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych, z wykorzystaniem komórek zwierzęcych. Proces ten odbywa się w specjalnych fermentorach, przypominających te używane w browarnictwie.
Walka o klimat
Zwolennicy tej technologii podkreślają jej potencjalne korzyści dla środowiska. Niektóre badania naukowe wskazują, że w przypadku wołowiny, produkcja mięsa komórkowego może prowadzić do redukcji emisji gazów cieplarnianych nawet o 92 proc., zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza o 94 proc. i ograniczenia zużycia wody o 66 proc. w porównaniu z tradycyjną hodowlą.
– To fantastyczne, że złożono pierwszy wniosek o sprzedaż mięsa hodowanego komórkowo w UE. Pokazuje to, że innowacje w żywności mogą współistnieć z naszymi tradycjami kulinarnymi, zapewniając konsumentom foie gras wyprodukowane w sposób, który może zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko, wspierać inwestycje, zapewnić przyszłościowe miejsca pracy i chronić dobro zwierząt – mówi Seth Roberts z GFI Europe, cytowany w komunikacie organizacji.
Unia Europejska nie jest pionierem w tej dziedzinie. W 2023 roku dwa produkty z kurczaka hodowanego komórkowo zostały zatwierdzone do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Singapur jako pierwszy kraj na świecie dopuścił mięso komórkowe do obrotu już w grudniu 2020 roku.
Są precedensy na świecie
Wniosek Gourmey pojawia się rok po tym, jak inna firma, Aleph Farms, zwróciła się do szwajcarskich i brytyjskich organów regulacyjnych o zgodę na sprzedaż swojej wołowiny hodowanej komórkowo.
Eksperci podkreślają, że ta technologia może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego Europy poprzez zmniejszenie zależności od importu pasz dla zwierząt. Dodatkowo, mięso hodowane komórkowo można produkować bez użycia antybiotyków, co może pomóc w walce z rosnącą opornością na środki przeciwdrobnoustrojowe.
Proces zatwierdzania przez EFSA będzie obejmował nie tylko ocenę bezpieczeństwa i wartości odżywczej, ale również potencjalne skutki społeczne i gospodarcze wprowadzenia na rynek tego typu żywności.
Według badań przeprowadzonych przez YouGov na zlecenie Good Food Institute Europe zdaniem 56 proc. Polaków, mięso hodowane komórkowo powinno być dostępne dla konsumentów, jeśli przejdzie ocenę unijnych organów regulujących bezpieczeństwo żywności.
oprac. Marek Chądzyński
Polecamy także:
- Walka o dobrostan zwierząt w hodowli klatkowej. Społecznicy pozwali KE do TSUE
- Naukowcy krytykują strategię ONZ w sprawie hodowli zwierząt. Alternatywa dla mięsa to konieczność
- Przemysłowa hodowla niszczy nie tylko środowisko. Czas postawić na rolnictwo jakościowe [WYWIAD]
- UE mniej skłonna do zaostrzenia zasad hodowli zwierząt. Chodzi o ceny żywności