UOKiK zbada kwestię cen na rynku paliw. Urząd w pierwszej kolejności wystąpił do największych podmiotów na rynku o podanie, jakie informacje i dane są podstawą do kształtowania cen paliw na rynku.
Prezes UOKiK wszczął w środę postępowanie wyjaśniające ws. cen rynkowych paliw – poinformował w czwartek prezes Urzędu Tomasz Chróstny. Jak zaznaczył, urząd wystąpił już do przedsiębiorców z żądaniem szczegółowych informacji.
UOKiK już zwrócił się io nformacje i dane, będące podstawą do kształtowania cen paliw na rynku. W pierwszej kolejności o ich udzielenie poprosił największe podmioty na rynku paliw.
Chróstny zaznaczył, że w przyszłym tygodniu UOKiK zwróci się o kolejne dane.v
– Chcemy drobiazgowo wyjaśnić tę sytuację – zaznaczył.
Ceny paliw
Sytuacja, o której mówił prezes UOKiK, dotyczy ostatnich kontrowersji wokół cen paliwa na stacjach benzynowych PKN Orlen, związanej z brakiem znaczącej zmiany cen paliwa po powrocie zwykłej stawki VAT.
Stawka VAT od paliw silnikowych wzrosła z powrotem do 23 proc. od 1 stycznia 2023 r.. Do końca 2022 roku stawka wynosiła 8 proc., a obniżka VAT była elementem tarczy antyinflacyjnej.
Z początkiem roku o około 13 proc. wzrosła też opłata paliwowa. Dodatkowo wyższa jest tez akcyza – o około o 12 gr/l dla benzyny i 6 gr/l dla oleju napędowego. Jednak zmiana cen hurtowych sprawiła, że przynajmniej część stacji nie wprowadziła podwyżek.
Równocześnie jednak PKN Orlen obniżył hurtowe ceny paliw jeszcze 31 grudnia, a następnie ponownie 1 stycznia. W efekcie na wielu stacjach w styczniu ceny benzyny i oleju napędowego były takie same lub podobnie jak w grudniu.
Potwierdziło to przewidywania analityków, które opisywaliśmy jeszcze w listopadzie. Mimo spadku cen ropy naftowej nie było wówczas znacznych obniżek detalicznych cen paliw. Eksperci oceniali, że już wówczas firmy paliwowe zwiększyły marże, by móc z nich zejść po podwyżce VAT.
Oprac. na podst. PAP Martyna Maciuch
Kontrowersje wokół cen paliw. Prezes Orlenu wydał oświadczenie