Sezon na wynajem mieszkań w Polsce rozpoczął się w tym roku wcześniej niż zwykle. Już w czerwcu zainteresowania ofertami najmu wyraźnie wzrosło, wynika z danych zebranych przez Otodom.
Według najnowszego „Raportu z rynku najmu” opublikowanego przez Otodom w czerwcu zainteresowanie ogłoszeniami z ofertą wynajęcia mieszkania wzrosło o 12 proc. w porównaniu do maja i aż 20 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.
Szczególnie duże jest rosnące zainteresowanie małymi mieszkaniami. Po raz pierwszy od roku drugim najczęściej wyszukiwanym metrażem są nieruchomości o powierzchni co najmniej 30 metrów kwadratowych z dwoma pokojami oraz kawalerki. Wcześniej dominowały poszukiwania większych lokali, powyżej 50 metrów, z dwoma lub trzema pokojami.
Dlaczego zainteresowanie najmem rośnie?
Agata Stachowiak, ekspertka rynku mieszkaniowego Otodom, wskazuje na kilka możliwych przyczyn tego trendu.
– Do zwiększenia aktywności poszukujących mieszkań na wynajem przyczynić się mogły także utrzymujące się na wysokim poziomie ceny mieszkań na sprzedaż na rynku pierwotnym oraz wtórnym, a także słabnące nastroje konsumenckie – mówi Stachowiak cytowana w komunikacie firmy.
Ekspertka dodaje, że niepewność co do przyszłości programów wspierających zakup mieszkań również może skłaniać część osób do pozostania na rynku najmu.
Wzrost zainteresowania najmem nie ogranicza się do dużych ośrodków akademickich. Największy ruch odnotowano w mniejszych miastach, takich jak Łódź (wzrost o 31 proc.), Lublin (26 proc.), Opole (24 proc.) i Kielce (25 proc.).
Ile kosztuje czynsz?
Ceny najmu pozostają stabilne. W miastach wojewódzkich średnia kwota najmu w czerwcu wyniosła 3500 zł, co oznacza wzrost o zaledwie 2 proc. (około 80 zł) w porównaniu do ubiegłego roku. Przeciętna cena najmu za metr kwadratowy utrzymuje się na poziomie około 68 zł od sierpnia 2023 roku.
Najtańszym miastem pod względem średniej stawki za najem mieszkania pozostają Kielce (nieco ponad 1950 zł), a najdroższą pozostaje Warszawa (4906 zł), choć z tendencją spadkową.
Eksperci Otodom zwracają uwagę na nowy trend na rynku: wraz z nadejściem lata rośnie popyt na mieszkania wyposażone w klimatyzację. W czerwcu 2024 roku liczba wyszukiwań mieszkań z tym udogodnieniem była o 10 proc. wyższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
Sytuacja na rynku najmu jest obecnie korzystna dla najemców, którzy mają do dyspozycji szeroką ofertę w stabilnych cenach. Z drugiej strony, wynajmujący mają ograniczone możliwości podnoszenia cen. W konsekwencji, jak zauważa Agata Stachowiak, „część z nich w okresie wakacyjnym decyduje się zmienić charakter działalności z długoterminowej na krótkoterminową, która oferuje wyższy zwrot z inwestycji.”
Trend ten jest szczególnie widoczny w popularnych miastach turystycznych, takich jak Trójmiasto, gdzie baza aktywnych ofert w czerwcu zmniejszyła się o 11 proc.
oprac. mach
Polecamy także:
- Europejskie miasta duszą się od nadmiaru turystów. Mieszkańcy wychodzą na ulice
- Mniej oddanych mieszkań, ale więcej budów. Ekspertka widzi powody do optymizmu
- Ceny mieszkań w polskich miastach nadal rosną, ale nie wszędzie jednakowo. Różnice są duże
- Dla części Polaków wakacje to czas remontów. Wolą odświeżyć mieszkanie niż wyjechać na urlop