Połowa pracowników tymczasowych z Ukrainy chce wrócić po zakończeniu wojny do ojczyzny. 26 proc. badanych nie podjęło jeszcze decyzji w tej sprawie. Niemal tyle samo nie planuje powrotu na Ukrainę – wynika z opublikowanych we wtorek wyników sondażu.
W ramach raportu OTTO Work Force „Jak Ukraińcy oceniają pracę i pobyt w Polsce w 2022 roku?” zapytano ankietowanych m.in. o plany na najbliższe miesiące. Prawie połowa, bo 43 proc. odpowiedziała, że chce zaczekać w Polsce i zobaczyć, jaki będzie rozwój sytuacji na Ukrainie.
Z kolei 38 proc. planuje zacząć naukę języka polskiego. Dodatkowo 21 proc. stwierdziło, że chce znaleźć samodzielne mieszkanie, a 20 proc. – sprowadzić do Polski najbliższą rodzinę. 5 proc. przyznało, że planuje zapisać dzieci do polskiej szkoły lub przedszkola.
Co więcej, 49 proc. pracowników tymczasowych z Ukrainy oznajmiło, że chce wrócić po zakończeniu wojny do ojczyzny. 26 proc. badanych nie podjęło jeszcze decyzji w tej sprawie, a 25 proc. wskazało, że nie planuje powrotu na Ukrainę.
Decyzje Ukraińców zależą od rozwoju konfliktu
– Nikt nie wie, jak długo potrwa wojna i na jakich warunkach się zakończy, a to od tego zależy, co postanowią obywatele Ukrainy. Po zakończeniu wojny wielu z nich z pewnością wróci i zaangażuje się w odbudowę kraju. Jednak im dłużej potrwa konflikt, tym trudniej uchodźcom będzie wrócić na Ukrainę i zostawić już ułożone życie w Polsce. Pamiętajmy, że proces odbudowy Ukrainy będzie złożony, a wielu jej obywateli po prostu nie będzie miało do czego wracać – skomentował dyrektor zarządzający OTTO Work Force Central Europe Tomasz Dudek.
Z kolei 44 proc. respondentów odpowiedziało, że nie rozważa wyjazdu z Polski do innego kraju niż Ukraina. 35 proc. nie podjęło jeszcze decyzji w tej sprawie. Opcję wyjazdu na zachód bierze pod uwagę 22 proc., przy czym w tej grupie 3/4 badanych wskazało Niemcy.
W 2020 i 2021 roku głównym powodem podejmowania pracy w Polsce przez obywateli Ukrainy były wyższe zarobki. Natomiast w badaniu za 2022 rok po raz pierwszy najwięcej wskazań uzyskało większe bezpieczeństwo – 45 proc. Na kolejnych miejscach uplasowały się wyższe zarobki (37 proc.), chęć zapewnienia lepszego życia rodzinie (29 proc.) oraz lepsza sytuacja gospodarcza (28 proc.).
W badaniu wzięło udział 502 pracowników tymczasowych z Ukrainy, 66 proc. stanowiły kobiety. Sondaż zrealizowano w listopadzie 2022 roku.
Więcej o Ukrainie piszemy tutaj:
- Spichlerz Europy coraz bardziej pusty. Ukraina spodziewa się mniejszych zbiorów
- Gdzie znika ukraiński gaz? Kraj, który powinien mieć nadwyżkę, prosi Zachód o pomoc
- Polska wysyła terminale Starlink dla Ukrainy. „Jedna z największych dostaw w historii”
- Ukraińscy oligarchowie stracili miliardy dolarów. Ich majątek skurczył się o połowę