Zagraniczne spółki technologiczne chętnie ściągają nad Wisłę. Również rodzimi przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na wejście w ten biznes.
To główne wnioski z danych wywiadowni gospodarczej Dun & Bradstreet (DNB), jakie opisuje „Rzeczpospolita”. Gazeta ocenia, że popyt na specjalistów przyspiesza, a branża rośnie w siłę mimo niesprzyjającego otoczenia.
Według „Rz” spowolnienie gospodarcze i galopująca inflacja nie zahamowały polskiego sektora IT.
– W 2022 r. założono ich w naszym kraju rekordową liczbę – 27,2 tys. To niemal tyle co łącznie w latach 2020–2021 – czytamy.
Dziennik zaznacza, że firmy tworzące oprogramowanie to lider wśród podmiotów z innych sektorów (według PKD) pod względem nowo uruchomionych w ubiegłym roku działalności.
– Przedsiębiorcy założyli w 2022 r. o 46 proc. więcej firm tego typu niż w 2021 r. W efekcie dziś liczba podmiotów tworzących oprogramowanie jest najwyższa w historii i sięga łącznie niemal 116 tys. Na tym nie koniec, bo dynamicznie rośnie też liczba biznesów związanych z doradztwem w zakresie informatyki (5,2 tys. nowych działalności, czyli o 70 proc. więcej niż przed pandemią). Przybywa ponadto działalności związanych z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi (w Polsce jest już ponad 8 tys. takich firm, czyli o 13 proc. więcej niż w 2021 r.), czy specjalizujących się w usługach w zakresie technologii komputerowych (10 tys. podmiotów, wzrost o 8 proc.) – pisze „Rzeczpospolita”.
Polecamy również:
- Rząd staje w szranki z rynkiem w walce o informatyków. Powoła nową agencję [WYWIAD]
- Przez inflację informatycy w Polsce oczekują średnio prawie po 3 tys. zł podwyżki
- Do Polski przyjeżdża coraz więcej informatyków z Białorusi
- Miliardy euro na innowacje i badania. Komisja Europejska zatwierdziła nowy program
- Programiści zarabiają najwięcej. Wśród freelancerów nie mają sobie równych
- „Nie zarabiam na pokazywaniu startupów”. Wywiad z Maciejem Kaweckim