Bazowy scenariusz agencji ratingowej S&P Global Ratings przewiduje, że Polska i Węgry prawdopodobnie osiągną porozumienie z Komisją Europejską (KE) w ciągu kilku miesięcy. Kompromis jest w interesie zarówno tych krajów, jak i strony unijnej – wskazuje specjalista S&P.
S&P (Standard & Poor’s) to jedna z najważniejszych na świecie agencji ratingowych – czyli instytucji, które zajmują się oceną wiarygodności kredytowej państw oraz przedsiębiorstw.
Dyrektor i główny analityk S&P m in. dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej, Karen Vartapetov. wskazał podczas przemówienia online, że według podstawowego scenariusza agencji „w ciągu najbliższych kilku miesięcy dojdzie do jakiegoś kompromisu między Komisją Europejską” a Polską i Węgrami.
Oba kraje spierają się z unijną instytucją o kwestię praworządności (ang. ‚Rule of Law’). W związku z tym sporem, Unia wstrzymuje wypłatę środków na Krajowy Plan Odbudowy dla Polski.
Prognoza S&P
Według analityków S&P, konflikt pomiędzy krajami a KE będzie w dalszym ciągu, do momentu wyjaśnienia, skutkował opóźnieniami w transferach z Unii. Jednak oba państwa „powinny wykorzystać zamiast nich środki krajowe”.
Pole do kompromisu istnieje prawdopodobnie bardziej dla Węgier, a trochę mniej dla Polski – wskazał Karen Vertapetov. Jego zdaniem jednak, „kompromis jest w interesie obu stron” także w przypadku naszego kraju.
Jak podaje specjalista S&P, zarówno Polska, jak i Węgry, mają „pewną przestrzeń na wsparcie projektów związanych z funduszami naprawczymi bezpośrednimi wydatkami budżetowymi w tym roku i na początku przyszłego roku”.
Jednak w ratingach dla obu krajów została odzwierciedlona „erozja instytucjonalna”, czyli słabsza przewidywalność polityki krajowej i międzynarodowej.
Oznacza to, że kształt życia politycznego w Polsce i na Węgrzech negatywnie wpływa na przewidywalność kredytową i inwestycyjną tych państw.
„Ale częścią naszego scenariusza bazowego jest również to, że napięcia prawdopodobnie złagodnieją i uspokoją się, a transfery z funduszu naprawczego zostaną uruchomione w obu krajach w przyszłym roku, co wesprze wzrost gospodarczy, bilans płatniczy i wyniki fiskalne w obu krajach” – dodał analityk.
Agencja planuje kolejne regularne przeglądy ratingów Węgier i Polski prawdopodobnie w I kwartale 2022 roku.