Projekt ustawy zakładający, że pracodawca powinien mieć możliwość weryfikacji statusu zdrowotnego pracowników został oceniony pozytywnie przez rząd.
Rząd pozytywnie ocenia poselski projekt ustawy, który umożliwi pracodawcom sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia COVID-19 w zakładzie pracy. Aby ograniczyć COVID-19, pracodawca powinien mieć bowiem możliwość weryfikacji statusu zdrowotnego pracowników oraz osób pozostających w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą. Rozwiązanie to pozwoli zapewnić bezpieczne warunki w zakładach pracy – informuje Rada Ministrów.
Jakie są najistotniejsze założenia poselskiego projektu ustawy?
- pracownicy będą mogli wykonywać nieodpłatne testy w kierunku SARS-CoV-2, w tym finansowane ze środków publicznych;
- pracodawca będzie mógł delegować pracowników do obowiązków poza stałym miejscem pracy lub do innego rodzaju pracy – dotyczyć to będzie osób, które przekazały informacje o braku zaszczepienia przeciwko COVID-19 lub braku przebycia infekcji wirusa SARS-CoV-2. Chodzi także o osoby, które posiadają pozytywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2;
- weryfikacja tożsamości w zakładach pracy odbywać się będzie przez okazanie dokumentu poświadczającego stan zdrowia w kontekście choroby COVID-19. Chodzi tu przede wszystkim o unijne cyfrowe zaświadczenie COVID albo uproszczony certyfikat wraz z wizerunkiem osoby, której dane dotyczą. Będzie można dokonać tego za pomocą nowej aplikacji mobilnej (Skanera Certyfikatów COVID), udostępnionej bezpłatnie przez Centrum e-Zdrowia;
- przedsiębiorstwa, które będą zatrudniać wyłącznie osoby zaszczepione, ozdrowieńców lub osoby posiadające negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2, z których usług korzystają osoby o takim samym statusie zdrowotnym, nie będą podlegały ograniczeniom wprowadzanym w związku ze stanem epidemii.
Rząd wskazuje, że w poselskim projekcie ustawy powinien znaleźć się przepis o tym, że źródłem finansowania na zakup testów na SARS-CoV-2 (ok. 1 mld zł rocznie) będą środki pochodzące z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Obecnie projekt ustawy jest procedowany w sejmowej komisji, po jej pierwszym czytaniu.