Orlen Lietuva z Grupy Orlen zainstaluje farmę fotowoltaiczną o mocy 42,2 MWp w rafinerii w Możejkach, podał Orlen. Inwestycja wpisuje się w plany Grupy zakładające rozwój koncernu oparty m.in. o zero- i niskoemisyjne źródła energii. Uruchomienie instalacji jest planowane na koniec 2025 roku.
– Podążamy ścieżką rozwoju wyznaczoną przez strategiczne cele Grupy Orlen. Skutecznie unowocześniamy rafinerię Możejki, wykorzystując do tego nowoczesne technologie i wdrażając ekologiczne rozwiązania, by minimalizować wpływ naszej działalności na środowisko naturalne – powiedział prezes Orlen Lietuva Marek Gołębiewski, cytowany w komunikacie.
– Instalacja fotowoltaiczna, która powstanie na terenie rafinerii, umożliwi wyprodukowanie w ciągu roku około 45 tys. MWh energii elektrycznej. Spółka w całości wykorzysta ją na potrzeby własne m.in. do zasilania budynków biurowych i pozostałej infrastruktury rafineryjnej. Pozwoli to nie tylko zmniejszyć koszty funkcjonowania zakładu, będzie także wpisywało się w realizowany przez koncern proces transformacji energetycznej – dodał.
Dwustronne panele słoneczne
Instalacja fotowoltaiczna powstanie na obszarze 600 tys. m2. Będzie składała się z 68 tys. dwustronnych modułów PV o mocy 620 Wp każdy. Dwustronne panele mogą wychwytywać światło słoneczne zarówno z góry, jak i z dołu, dzięki temu są bardziej wydajne w warunkach słabego oświetlenia, takich jak pochmurne dni. Tego typu moduły mogą wytworzyć do 30 proc. więcej energii niż konwencjonalne moduły jednostronne. Projektowana instalacja umożliwi wyprodukowanie w skali roku ponad 45 tys. MWh energii elektrycznej.
– W ramach inwestycji wykonane zostaną prace projektowe oraz budowlane, które obejmą m.in. przygotowanie projektów, uzyskanie niezbędnych pozwoleń, a także budowę elektrowni i przyłącza o napięciu 6kV, z przygotowaniem tras kablowych na terenie rafinerii. Wykonawcą inwestycji będzie firma Electrum z Białegostoku – czytamy dalej.
Inne zielone plany Orlenu
Orlen inwestuje w budowę instalacji OZE także w innych swoich zakładach. W tym roku powstały już cztery elektrownie fotowoltaiczne w terminalach paliw w Sokółce (o mocy 1,25 MWp), Żurawicy (1,6 MWp), Ostrowie Wielkopolskim (3,1 MWp) oraz na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku (4,8 MWp). W trakcie budowy jest elektrownia o mocy do 2 MWp, również na terenie rafinerii Orlen w Płocku.
Ponadto koncern zainstalował 30 mikroinstalacji fotowoltaicznych na stacjach paliw Orlen w Polsce oraz rozpoczął przygotowania do montażu takich instalacji na kolejnych 40 stacjach. Grupa Orlen posiada aktualnie ponad 1 GW mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii, przypomniano.
Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 372,64 mld zł w 2023 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
Polecamy też inne teksty o odnawialnych żródłach energii:
- Pierwsza farma za dwa lata. Tak postępuje budowa morskiej energetyki wiatrowej w Polsce
- Coraz więcej OZE, ale import gazu wciąż konieczny. Komisja Europejska oceniła stan unijnej energetyki
- Panele słoneczne i uprawy to opłacalne połączenie. Polska może skorzystać na agrowoltaice
- Jak przyspieszyć rozwój zielonej energii? Resort klimatu chce wyznaczyć specjalne tereny
- W UE już więcej prądu z OZE niż z paliw kopalnych. Polska dopiero goni liderów transformacji