Międzynarodowe środki rozwojowe na poprawę jakości powietrza w 2021 roku po raz pierwszy były wyższe niż te na projekty związane z paliwami kopalnymi. Czas pokaże, czy to trwały trend.
W całym okresie 2015-2021 tylko 1 proc. międzynarodowego finansowania rozwojowego przeznaczono na projekty związane z poprawą jakości powietrza. To dane zebranie w raporcie „The State of Global Air Quality Funding”, opublikowanego przez organizację Clean Air Fund.
Szkody dla zdrowia i gospodarki
– Zanieczyszczenie powietrza jest największym zagrożeniem środowiskowym dla zdrowia ludzkiego na całym świecie, powodując co roku 7 milionów przedwczesnych zgonów. Zanieczyszczenie powietrza pogłębia również zmiany klimatyczne, szkodzi bioróżnorodności i ekosystemom, zmniejsza plony i produktywność siły roboczej oraz szkodzi ogólnej działalności gospodarczej. Inwestując w czyste powietrze, darczyńcy mogą ratować życie i szybciej osiągać Cele Zrównoważonego Rozwoju – czytamy w komunikacie towarzyszącym raportowi.
Czytaj też: Polska z brązowym medalem w igrzyskach smogu. Europa oddycha brudnym powietrzem
Raport przypomina, że zanieczyszczenie powietrza odpowiada rocznie za 7 mln przedwczesnych zgonów na całym świecie. Odpowiada też globalnie za 8,1 biliona dolarów kosztów zdrowotnych w ciągu roku.
– Zanieczyszczenie powietrza ma znaczący negatywny wpływ na wzrost gospodarczy i rozwój, ze względu na nieobecności w miejscu pracy, zmniejszoną produktywność i koszty zdrowotne. Badania wykazały, że w krajach o niskim dochodzie, korzyści rozwojowe od 1990 r. zostały zmniejszone przez szkody spowodowane większą całkowitą ekspozycją na zanieczyszczone powietrze – wskazano w opracowaniu.
Zmiana trendu w finansowaniu
W analizie wzięto pod uwagę tylko środki z międzynarodowych instytucji finansujących rozwój. To miedzy innymi instytucje grupy Banku Światowego czy Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Osobną kwestią jest finansowanie z budżetów państw lub jednostek wchodzących w ich skład.
Wartość finansowania projektów związanych z paliwami kopalnymi spada od 2019 roku. W 2021 roku po raz pierwszy wyższa od nich była wartość finansowania na projekty poprawy jakości powietrza. Pokazuje to poniższa grafika.
Sugeruje to, że zmiana w kierunku czystej energii i powietrza nabiera rozpędu. Podczas szczytu klimatycznego COP26 państwa i instytucje finansów publicznych zgodziły się zaprzestać międzynarodowego finansowania publicznego paliw kopalnych do końca 2022 roku.
– Jeśli ta tendencja spadkowa się utrzyma, na COP28 rządy muszą uzgodnić jasne strategie całkowitego wycofania paliw kopalnych i sprawiedliwego przejścia na czystsze źródła energii – czytamy dalej.
Skala nadal zbyt mała
Autorzy raportu zastrzegają jednak, że przy relatywnie niewielkiej skali finansowania, pojedyncze projekty mogą wpływać na zmiany w skali roku.
Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter
– Rzeczywiście, finansowanie jakości powietrza na zewnątrz osiągnęło szczyt w 2019 r., głównie ze względu na duży projekt kolejowy na Filipinach, mający na celu złagodzenie poważnych zatorów komunikacyjnych, a tym samym złagodzenie zanieczyszczenia powietrza – wskazano.
Następnie w 2020 r. finansowanie na rzecz jakości powietrza spadło o 65 proc. Prawdopodobnie stało się to w wyniku pandemii COVID-19 i innych trendów makroekonomicznych. Jednak w 2021 r. odnotowano wzrost o 37 proc.
Przepływy mogą być bardzo zmienne. Istotnie jest jednak to, że nie są wystarczające dla rozwiązania problemu, dodają badacze.
Polecamy także:
- Poważny problem czy ideologia? Tak wygląda ochrona klimatu w programach wyborczych
- Zielona energia czy węgiel? Oto co chcą zmienić w energetyce partie polityczne
- UE łagodzi stanowisko wobec spalin z samochodów osobowych. „Katastrofa dla jakości powietrza”
- Świat wciąż zwiększa emisje gazów cieplarnianych. Problemem pozostaje trujący transport