Rynek najmu, po tym, jak ceny nagle wystrzeliły w górę, uspokoił się. Średnie ceny najmu dla mieszkań jedno i dwupokojowych spadły w większości miast wojewódzkich w drugim kwartale tego roku.
– Rynek najmu w II kwartale 2023 r. utrzymał się na kursie obniżek czynszów, który zapoczątkowano w I kwartale. Przypomnijmy, że początek roku był momentem przesilenia. Po okresie stabilizacji stawek na wysokim poziomie w końcówce 2022 r., wraz z nadejściem 2023 r. szala zaczęła coraz bardziej przechylać się w kierunku spadków. I teraz ten trend nadal występuje. Analiza średnich czynszów dla mieszkań 1- i 2-pokojowych pokazała, że spadki odnotowano w 11 z 18 miast wojewódzkich – mówi Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl, cytowana w komunikacie.
Ceny najmu się wahają
W przypadku kawalerek stawki najmu spadły w II kwartale w Bydgoszczy, Katowicach, Kielcach, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu i Zielonej Górze. Najemcy nie mogli jednak liczyć na bardzo duże promocje. Największe spadki czynszów w mieszkaniach 1-pokojowych zaobserwowano w Łodzi (7 proc.) i Olsztynie (5 proc.). Jednak w pozostałych wymienionych miastach było to 1-4 proc. – podano.
Jak wskazują dane Nieruchomosci-online.pl, w niektórych lokalizacjach na nieco większe upusty mogli liczyć najemcy mieszkań 2-pokojowych. W Opolu i Łodzi czynsze były niższe nawet o około 9 proc. w porównaniu do I kwartału. W Gorzowie Wlkp., Katowicach, Kielcach, Poznaniu i Zielonej Górze właściciele mieszkań obniżali natomiast swoje oczekiwania średnio o 3-4 proc.
Są też miasta, w których czynsze praktycznie się zamroziły. W segmencie mieszkań 1-pokojowych stawki ustabilizowały się w Gorzowie Wlkp. i Krakowie, a w „dwójkach” w Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu i Krakowie, wymieniono.
300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.
– Chociaż rynek najmu ma już za sobą gorący okres podwyżek, to jednak wciąż zdarzają się miasta, w których czynsze rosną. W Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie wynajem mieszkań 1-pokojowych był w II kwartale droższy o 10 proc. To miasta ze ściany wschodniej, dlatego jednym z powodów mógł być tam napływ obywateli Białorusi po ostatnich wydarzeniach w tym kraju. Największe wzrosty w segmencie mieszkań 2-pokojowych zanotowaliśmy z kolei w Gdańsku (9 proc.), Lublinie (9) i Olsztynie (8 proc.) – dodała Palińska.
Popyt na rynku najmu w II kwartale tego roku był bardzo zbliżony do tego z I kwartału. W okresie marzec–czerwiec liczba kontaktów z ogłoszeniodawcami na Nieruchomosci-online.pl była wyższa o niecałe 2 proc.
– Kiedy porównamy II kwartał 2023 r. do analogicznego okresu ubiegłego roku, mówimy już wprawdzie o spadku popytu rzędu 35 proc. Jednak trzeba pamiętać, że II kwartał 2022 r. był wyjątkowy z powodu bardzo wysokiego zainteresowania najmem ze strony uchodźców z Ukrainy. Jednak zainteresowanie ofertami najmu na Nieruchomosci-online.pl i tak jest obecnie wyraźnie wyższe niż jeszcze przed wybuchem wojny. Gdy porównamy 2023 i 2021 rok, popyt jest aktualnie większy o około 25 proc. – podano.
Czytaj także:
- Czerwiec w nieruchomościach. Więcej dostępnych mieszkań, mniej budów
- Kryzys dał się we znaki mieszkaniówce. Polska nie jest żadnym wyjątkiem
- „Bezpieczny kredyt” odnosi sukces. I może namieszać na rynku nieruchomości
- Obniżki stóp procentowych w Polsce? Tak, ale pod jednym warunkiem