Dzisiaj świętujemy 30-lecie Giełdy Papierów Wartościowych, jednak historia polskiej giełdy jako centrum obrotu papierami wartościowymi jest znacznie dłuższa. Chcemy zabrać Was w architektoniczną podróż śladami polskiego rynku kapitałowego.
O historii giełdy piszemy w tym artykule, ale nic nie działa sugestywniej niż unaocznienie; wyjście na krótki spacer po centrum Warszawy z przystankami w miejscach, gdzie niegdyś mieściła się giełda to doświadczenie skomplikowanej historii naszego kraju i jak w tych zawiłych meandrach odnajdywał się obrót kapitałem.
Zaczynamy przy pl. Bankowym na rogu ul. Elektoralnej. Tu w latach 1825-1828 został wzniesiony klasycystyczny budynek według projektu Antonia Corazziego; od początku miał służyć jako siedziba Banku Polskiego i Giełdy. W jego progach obrót papierami wartościowymi odbywał się do 1876.
Kawałek dalej, w Parku Saskim w zupełnie zburzonym podczas II Wojny Światowej Pałacu Saskim nardziła się giełda w naszym kraju – Pałac był jej pierwszą siedzibą. Podobnie jak Gmach Banku Polskiego i Giełdy był to budynek klasycystyczny, jednak powstał w zupełnie innych celach, a przez okres swojej świetności był siedzibą wielu różnych przedsięwzięć m.in. wystawiano tam sztuki teatralne.
Niestety, wojny nie przetrwał – ostał się jedynie niewielki fragment: Grób Nieznanego Żołnierza, który obecnie jest jednym z najważniejszych miejsc pamięci w naszym kraju.
Po wyprowadzce z pl. Bankowego giełda przeniosła się do budynku przy ul. Królewskiej 14, który podzilił los Pałacu Saskiego i od czasu wojny nie uświetnia warszawskiego krajobrazu swoim widokiem.
Pewnym chichotem losu jest czwarty przystanek naszej wędrówki śladami rynku kapitałowego. Modernistyczny budynek Centrum Bankowo-Finansowego, dawniej zwany zwyczajowo Domem Partii od 1952 był symbolem skrajnie antykapitalistycznej polityki PRL. W 1991 r. stało się domem symbolu wolnego rynku w Polsce – GPW.
Ostatni przystanek to obecna siedziba Giełdy przy ul. Książęcej 4. Budynek powstał w 2000 r. po to, aby być architektonicznym sercem polskiego rynku kapitałowego.