Piekarze i ciastkarze mogą już korzystać z preferencyjnych stawek na gaz ziemny. Najpierw jednak muszą złożyć odpowiednie dokumenty do ZUS.
Od początku tego miesiąca piekarnie korzystające z pieca gazowego mogą korzystać z preferencyjnej stawki na paliwo. Podobnie jak gospodarstwa domowe zapłacą oni 200,17 złotych za megawatogodzinę.
Taryfa nie zostanie jednak automatycznie zastosowana. Przedsiębiorca musi złożyć wniosek do ZUS.
Czytaj także: Wciąż importujemy gaz z Rosji. Brakuje infrastruktury, by się uniezależnić
– Wniosek o stosowanie ceny maksymalnej paliw gazowych (RPG) można złożyć tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, co usprawni obsługę tego zadania – mówi prezes ZUS Gertruda Uścińska, cytowana w komunikacie.
– Do wniosku należy dołączyć fakturę za gaz. Pomoc będzie dotyczyła rachunków obejmujących okres nie wcześniejszy niż kwiecień. Wniosek RPG należy złożyć w terminie 30 dni od dnia wystawienia faktury – dodaje.
Każdy wniosek o stosowanie ceny maksymalnej może dotyczyć wyłącznie jednej faktury.
Kto może dostać wsparcie?
Aby skorzystać ze wsparcia, przedsiębiorcy muszą spełnić szereg warunków. Powinni wykazać m.in., że na 31 grudnia 2022 r.:
- rodzaj ich przeważającej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) był oznaczony kodem 10.71.Z,
- prowadzili działalność gospodarczą oznaczoną kodem 10.71.Z, i przychód z działalności w jednym z dwóch miesięcy kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio miesiąc złożenia wniosku, pochodził w co najmniej 50 proc. ze sprzedaży wyprodukowanego pieczywa, świeżych wyrobów ciastkarskich lub ciastek,
- prowadzili działalność oznaczoną kodem 10.71.Z w formie spółdzielni w rozumieniu przepisów ustawy z 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
Przedsiębiorca nie może mieć zaległości w regulowaniu zobowiązań podatkowych oraz składek. Musi też dysponować limitem pomocy de minimis.
– Na podstawie danych z rejestru REGON według stanu na 31 grudnia 2022 r. ZUS oceni czy przedsiębiorca spełnia warunek dotyczący prowadzenia działalności oznaczonej kodem PKD 10.71.Z – tłumaczy instytucja.
Polecamy też:
- Branże, które nie obejdą się bez gazu. Sprawdzamy, ile gazu zużywa polski biznes
- Cena gazu jak przed wojną, ropa najtańsza od ponad roku. To już koniec kryzysu?
- Ceny gazu w dół o połowę. Orlen zmienia cennik dla przedsiębiorstw
- Europa zmniejszyła zużycie gazu o jedną piątą. Polska też realizuje cel redukcji