W ramach odbudowy ukraińskiej Buczy powstanie Zielona Strefa Przemysłowa. W jej budowie będzie uczestniczyć polska firma Hynfra.
Bucza to miejscowość w obwodzie kijowskim, o której cały świat usłyszał wiosną 2022 roku. Kiedy ukraińskie władze odzyskały terytorium zajęte wcześniej zbrojnie przez Rosję, natrafiły na dowody niewyobrażalnych zbrodni wojennych. Miasto było zniszczone.
Ukraińcy zdecydowali, że będą odbudowywać Buczę i inne zniszczone tereny już teraz. Nie czekają na koniec wojny.
Nowa, zielona strefa
Elementem odbudowy jest projekt Zielonej Strefy Przemysłowej. Ma objąć 3000 hektarów.
W jej powstaniu uczestniczyć będzie polska firma Hynfra i japońska Tsubame BHB Corporation, razem z ukraińskim partnerem UTEM. Firmy podpisały właśnie listy intencyjne dotyczące tej współpracy.
Czytaj także: To Turcy a nie Polacy będą odbudowywać Ukrainę. Chyba, że zmienimy sposób działania [DEBATA]
– To będzie pierwszy taki projekt na Ukrainie. Jest strategicznie ważny z punktu widzenia naszej niezależności energetycznej. Pozwoli naszemu miastu mieć własne, alternatywne źródła energii. My, Wspólnota Terytorialna Buczy, wyobrażamy sobie przyszłość, w której zielona technologia nie jest jedynie opcją, ale fundamentalną częścią infrastruktury naszego społeczeństwa. Korzyści płynące z tego strategicznego partnerstwa doskonale wpisują się w naszą wizję – mówił
podczas uroczystości mer Buczy Anatory Fedoruk.
Hynfra zaproponowała samorządowi Buczy model dekarbonizacji na wzór tego, który właśnie rozpoczyna się w Sanoku. Firma zdecydowała wcześniej o realizacji projektu wspólnie z sanockim samorządem. Celem jest transformacja energetyczna miasta na bazie odnawialnych źródeł energii i zielonego wodoru.
Projekt w Buczy Hynfra będzie realizować w partnerstwie z ukraińską firmą inżynieryjną UTEM oraz dostawcami technologii z Japonii, w szczególności z firmą Tsubame BHB.
– To przełomowa chwila. Stymulujemy rozwój gospodarczy w ramach zielonej reindustrializacji, która jest tak potrzebna Ukrainie, by się odbudować. Jednak najważniejszy wymiar tego projektu to także bezpieczeństwo i odporność systemu
energetycznego, ciepłowniczego i paliwowego miasta na terrorystyczne praktyki federacji rosyjskiej. Cieszymy się, że nasza koncepcja, którą rozwijamy w Sanoku, będzie wdrożona w mieście-symbolu jakim jest Bucza – mówi prezes spółki Hynfra Tomoho Umeda, cytowany w komunikacie.
Produkcja energii i nie tylko
Projekt Zielonej Strefy Przemysłowej przewiduje produkcję energii na potrzeby lokalnej konsumpcji. Dzięki OZE będzie można produkować także wodór i amoniak. Dzięki nim będą mogły powstać energia elektryczna, paliwo czy nawozy. Obecnie przygotowywane są założenia projektu, następnie sporządzone zostanie studium wykonalności.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
Władze Buczy przekazują na cele Zielonej Strefy tereny wokół miasta. Hynfra odpowiedzialna jest za koncepcję i projekt. Tsubame dostarczy technologię budowy zielonych bezpiecznych amoniakalnych magazynów energii. UTEM ma
przeprowadzić sam proces budowy.
– Będzie to jeden z najważniejszych projektów współpracy z udziałem prywatnych firm z trzech krajów – Ukrainy, Polski i Japonii. Jesteśmy pełni uznania dla ukraińskich przyjaciół podejmujących wyzwania w tych trudnych czasach i mamy
nadzieję, że współpraca między Tsubame BHB i Hynfrą będzie zachęcać polskie i japońskie firmy do współpracy w odbudowie Ukrainy. Chciałbym zapewnić, że rząd Japonii i ambasada Japonii wspierają Ukrainę w tym projekcie – podkreślił obecny na uroczystości radca ministra ambasady Japonii na Ukrainie Yasumasa IIjima.
Polecamy też:
- Takie ma być paliwo przyszłości. Wszystkie odcienie wodoru [EXPLAINER]
- PAIH: Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy. „Wątek zaczyna nabierać tempa”
- Polskie firmy chcą odbudowywać Ukrainę. PFR TFI mogłoby je wesprzeć
- Po wojnie Ukraina będzie konkurować z Polską o inwestorów. „Trzeba to już uwzględnić w strategii gospodarczej” [WYWIAD]