W państwach należących do OECD spadło bezrobocie. Cały czas znajduje się ono na rekordowo niskim poziomie. Polska również może pochwalić się bardzo dobrym wynikiem, ponieważ poziom bezrobocia nad Wisłą wyniósł zaledwie 2,8 proc., co powoduje, że jesteśmy w pierwszej piątce krajów z najlepszymi wynikami.
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) podała najnowsze dane dotyczące poziomu bezrobocia. W marcu 2023 r. średnia dla OECD wyniosła 4,8 proc. To oznacza trzeci miesiąc utrzymywania się na rekordowo niskim poziomie, licząc od 2001 r.
Globalne spadki bezrobocia
Jak podaje OECD, miesięczna stopa bezrobocia nie zmieniła się w marcu 2023 roku w 15 krajach, zmniejszyła się w 14 i wzrosła w 5. Stopa ta była na rekordowo niskim poziomie lub blisko niego tylko w 8 krajach, w tym w Kanadzie, Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Liczba bezrobotnych osób nieznacznie spadła do 33,1 mln, pozostając blisko najniższego punktu od lipca 2022 roku.
– W marcu 2023 roku stopa bezrobocia wśród młodzieży OECD (w wieku 15-24 lat) spadła do 10,5 proc., osiągając najniższą wartość od 2005 roku, już osiągniętą w lipcu 2022 roku. Największe spadki stopy bezrobocia wśród młodszych pracowników obserwowano w Austrii, Danii, Grecji, Łotwie i Szwecji. Stopa bezrobocia zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn była ogólnie stabilna i wynosiła odpowiednio 5,0 proc. i 4,6 proc., podobnie jak stopa dla pracowników w wieku 25 lat i starszych – czytamy w raporcie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.
Zobacz też: Dłuższa praca popłaca, czyli tyle wynoszą najwyższe emerytury w Polsce
Analitycy wskazują, że w strefie euro stopa bezrobocia nieznacznie spadła, osiągając nowy rekordowo niski poziom 6,5 proc. w marcu 2023 roku. Stopa bezrobocia była stabilna lub spadła we wszystkich krajach strefy euro, z wyjątkiem Belgii i Estonii, przy czym największe spadki odnotowano w Austrii i Grecji.
Poza Europą, Kolumbia i Stany Zjednoczone zarejestrowały spadek stopy bezrobocia. Natomiast w Japonii i Korei nieznacznie ona wzrosła.
Najnowsze dane pokazują, że stopa bezrobocia w Kanadzie utrzymała się na poziomie 5,0 proc. w kwietniu 2023 roku, bez zmian od grudnia 2022 roku, i spadła do rekordowo niskiego poziomu 3,4 proc. w Stanach Zjednoczonych.
– Spadek stopy bezrobocia w porównaniu z szczytowym poziomem z kwietnia 2020 roku należy interpretować ostrożnie, ponieważ w dużej mierze wynika on z powrotu tymczasowo zwolnionych pracowników w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, gdzie są oni rejestrowani jako bezrobotni, w przeciwieństwie do większości innych krajów, w tym państw członkowskich Unii Europejskiej, gdzie są oni rejestrowani jako zatrudnieni – komentuje OECD.
Polska z bardzo dobrym wynikiem
Z danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wynika, że w marcu 2023 bezrobocie w Polsce wyniosło 2,8 proc. Tym samym znajdujemy się w pierwszej piątce krajów z niskim poziomem bezrobocia. Taki sam poziom osób bez pracy mają Japończycy.
Lepsze wyniki udało się osiągnąć jedynie Czechom (2,6 proc.), Koreańczykom (2,7 proc.), Meksykanom (2,7 proc.) Z drugiej strony najwyższy poziom bezrobocia dotyczy Hiszpanii (12,8 proc.), Grecji (10,9 proc.) i Kostaryki (10,6 proc.).
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
Jak wynika z szacunkowych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, w marcu 2023 roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy o 0,7 tys. więcej ofert pracy niż w miesiącu poprzednim – liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej wyniosła 94,7 tys.
– Zacięta walka o pracowników wynikająca z niedoborów kadrowych trwa. Mimo spowolnienia gospodarczego zapotrzebowanie na kompetencje na rynku pracy rośnie. Dla pracodawców, zwłaszcza tych działających w sektorach o największej luce kompetencyjnej, niski poziom bezrobocia oznacza poważne trudności w pozyskiwaniu pracowników – komentuje Nadia Kurtieva z Konfederacji Lewiatan.
Polecamy również:
- Praca dorywcza zyska na popularności. Firmy coraz częściej z niej korzystają
- Chcemy się szkolić, ale nie za nic. Stawką są stabilna praca lub awans
- Biuro w domu, czyli praca zdalna może być bardziej efektywna. Ale są warunki
- Praca zdalna na nowo. Oto największe kontrowersje wokół niej po zmianach przepisów