Energia atomowa będzie zakwalifikowana przez ekspertów Unii Europejskiej do grona źródeł zrównoważonej energii, wynika z nieoficjalnych informacji serwisu Euractiv.
Wspólnota jest już na ostatniej prostej procesu określania listy technologii, które mogą liczyć na unijne wsparcie inwestycyjne ze względu na swoją niską szkodliwość dla klimatu.
Dyskusja na temat włączenia energii atomowej do wspomnianej listy, pomimo jej bardzo niskiej emisyjności gazów cieplarnianych, trwała od dłuższego czasu.
Jednak zgodnie z raportem Połączonego Centrum Badawczego (ang. Joint Research Centre, JRC), eksperckiego ramienia Komisji Europejskiej, do którego dostęp uzyskał Euractiv, ostatecznie energia z atomu zostanie najprawdopodobniej uznana za ekologicznie „czystą”.
„Analizy nie wykazały żadnych naukowych dowodów na to, że energia atomowa wyrządza więcej szkody ludzkiemu zdrowiu lub środowisku naturalnemu od innych technologii wytwarzania energii elektrycznej” – mieli orzec specjaliści.
„Dane dotyczące śmiertelności związanej z działaniem elektrowni atomowych trzeciej generacji dowodzą, że jest to najbezpieczniejsza pod tym względem ze wszystkich dostępnych technologii wytwarzania energii” – dodali.
Eksperci JRC zwrócili także uwagę na istotny problem składowania odpadów radioaktywnych pozostałych po funkcjonowaniu elektrowni atomowych.
„Istnieje szeroki naukowy konsensus co do tego, że silnie radioaktywne odpady poprodukcyjne, włącznie z wypalonym paliwem nuklearnym, powinny być składowane w głębokich geologicznych repozytoriach, które stanowią najbezpieczniejsze i najbardziej efektywne rozwiązanie ich problemu, bez szkody dla środowiska i ludzkiego zdrowia” – dodają autorzy raportu.
Obecnie trwają przygotowania do uruchomienia takich składowisk we Francji, Szwecji oraz Finlandii. Mają one zostać oficjalnie otwarte przed końcem 2030 roku.
Niemcy chcą, aby Polacy konsultowali z nimi budowę elektrowni atomowej