Rada Polityki Pieniężnej (RPP) postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. To decyzja, której spodziewali się ekonomiści.
W dniach 3-4 kwietnia 2024 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rada ustaliła stopy procentowe NBP na następującym poziomie:
- stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej
- stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej
- stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej
- stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej
- stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej
RPP tłumaczy
– Koniunktura w otoczeniu polskiej gospodarki pozostaje osłabiona. Napływające dane wskazują, że w strefie euro roczna dynamika PKB w I kw. br. w dalszym ciągu była niska, a w Niemczech prawdopodobnie ponownie była ujemna. Natomiast w Stanach Zjednoczonych koniunktura nadal jest korzystna. Utrzymuje się niepewność dotycząca perspektyw aktywności w największych gospodarkach – czytamy w komunikacie Rady Polityki Pieniężnej.
Jak dodano, w otoczeniu polskiej gospodarki trwa proces dezinflacji. W wielu gospodarkach następuje także spadek inflacji bazowej, choć jest ona nadal podwyższona.
– W Polsce napływające dane sygnalizują wzrost dynamiki aktywności gospodarczej na początku 2024 r. W styczniu i lutym dynamiki roczne sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej były wyraźnie dodatnie. Jednocześnie dynamika produkcji budowlanomontażowej była ujemna. Utrzymuje się dobra sytuacja na rynku pracy, w tym niskie bezrobocie. Choć liczba pracujących pozostaje wysoka, to zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2024 r. było niższe niż rok wcześniej. Jednocześnie dynamika wynagrodzeń była wyższa niż pod koniec 2023 r. – czytamy.
Bez perspektyw na zmianę
Ekonomiści zgodnie podkreślają, że utrzymanie stóp na tym samym poziomie nie jest dla nich zaskoczeniem. Nie przewidują również zmiany aż do końca 2024 roku.
– Rynki finansowe próbują przewidzieć na ile trwałe jest obecne jastrzębie nastawienie RPP, bo inflacja spada i jej przebieg jest bardziej optymistyczny od oczekiwań. Zakładamy, że na jutrzejszej konferencji prezesa ponownie usłyszymy, że inflacja jest niska, ale wkrótce odbije pod wpływem decyzji regulacyjnych (poza RPP), ekspansji fiskalnej, ożywienia i płac – napisali w mediach społecznościowych analitycy banku ING.
Zwracają jednocześnie uwagę, że „większość zaskoczeń niską inflacja i jej spadek w ostatnich miesiącach to głównie zasługa odwracania szoków podażowych i niskiej inflacji towarów, także importowanych”.
– Naszym zdaniem zagrożenie inflacyjne związane z uwolnieniem cen energii jest „przerysowywane”. Głównym problemem jest uporczywie wysoka inflacja bazowa. Po roku załamania konsumpcji, bazowa rośnie w tempie 0,5 proc. miesięcznie. To wciąż dużo i nie widać istotnej poprawy w miesięcznych danych – dodano.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
– Stopy procentowe bez zmian, oczywiście bez zaskoczenia. Złoty minimalnie mocniejszy, korzysta na wczorajszej fali słabości dolara. Komunikat nie powinien przynieść zaskoczenia, jutro konferencja o 15:00 – napisali analitycy XTB Polska.
– Decyzja jest zgodna z prognozami analityków oraz oczekiwaniami rynków – napisali ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). – Bieżące oczekiwania rynkowe wskazują na niewielkie szanse na obniżki w bieżącym roku – dodali.
RPP utrzymała stopy procentowe bez zmian. Główna stopa NBP wynosi 5,75%. Decyzja jest zgodna z prognozami analityków oraz oczekiwaniami rynków. Bieżące oczekiwania rynkowe wskazują na niewielkie szanse na obniżki w bieżącym roku. pic.twitter.com/68jFRsZXS8
— Polski Instytut Ekonomiczny (@PIE_NET_PL) April 4, 2024
Podobnie wypowiedzieli się ekonomiści PKO, którzy uważają, że do końca roku poziom stóp procentowych się nie zmieni. – A nawet i dłużej – dodali.
🇵🇱Decyzja podjęta – RPP pozostawiła na kwietniowym posiedzeniu stopy procentowe bez zmian (referencyjna nadal 5,75%). Czyli bez niespodzianki.
W naszej opinii nic tu się nie wydarzy co najmniej do końca 2024 r. a nawet i dłużej.— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) April 4, 2024
Oprac. Emilia Derewienko
Czytaj także:
- Obniżki stóp procentowych. Członkini RPP mówi, kiedy można zacząć o tym rozmawiać
- Tyrowicz z RPP: Stopy procentowe w Polsce są zbyt niskie. Inflacja spada zbyt wolno
- „NBP nie działa prawidłowo”. Członkowie RPP chcą dodatkowego posiedzenia