Firma Mirbud wygrała przetarg na budowę fabryki polskich samochodów elektrycznych Izera. Spółka złożyła najbardziej korzystną ofertę i ma bardzo duże szanse na zawarcie umowy z ElectroMobility Poland, by zostać generalnym wykonawcą inwestycji.
Jak poinformowało ElectroMobility Poland, wybór generalnego wykonawcy i podpisanie stosownych umów pozwolą uruchomić masową produkcję samochodów do połowy 2026 roku. Wykonawca zbuduje fabrykę na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. Będzie ona mogła produkować 150 tys. samochodów rocznie.
Współpraca z firmą Mirbud zostanie potwierdzona odrębną umową o generalne wykonawstwo inwestycji po uzyskaniu przez spółkę ElectroMobility Poland odpowiednich zgód korporacyjnych.
Kiedy fabryka będzie gotowa?
– Rozstrzygnięcie przetargu na budowę zakładu produkcyjnego to ostatni ważny krok na drodze do rozpoczęcia produkcji samochodów marki Izera. Fabryka będzie gotowa w ciągu 23 miesięcy od wbicia symbolicznej, pierwszej łopaty. Współpraca z polskim podmiotem, który ma 30-letnie doświadczenie w realizacji inwestycji przemysłowych, jest gwarancją tego, że prace przy budowie zakładu produkcyjnego będą zrealizowane w najwyższym rynkowym standardzie i z dotrzymaniem harmonogramów inwestycji – powiedział Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland, cytowany w komunikacie spółki.
Inwestycja będzie realizowana w formule „Projektuj i Buduj”. To oznacza, że wykonawca ma odpowiadać zarówno za sam projekt budynku, jak i za pozostałe podejmowane działania aż do oddania fabryki do użytku.
– Wybór naszej spółki na generalnego wykonawcę jednej z największych realizowanych w naszym kraju inwestycji w branży motoryzacyjnej jest potwierdzeniem naszych kompetencji oraz pozycji rynkowej. Jestem przekonany, że nasze doświadczenie, wiedza i umiejętności naszych inżynierów oraz możliwości realizacyjne gwarantują wysoką jakość i terminowość wykonania prac budowlanych. Chcemy, aby ta realizacja była wizytówką nie tylko dla Śląska i miasta Jaworzno, ale by przez wiele lat służyła rozwojowi całego tego regionu i była symbolem polskiej elektromobilności – podkreślił Jerzy Mirgos, prezes Mirbud S.A.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
W 2023 r. ElectroMobility Poland S.A. podpisała porozumienia o współpracy z koncernem Geely oraz studiem projektowym Pininfarina. Spółka przekazała, że na koniec 2023 r. projekt, „uwzględniając wszystkie strumienie prac oraz metodologię branżową”, został zrealizowany w około 40 proc.
Docelowo fabryka w Jaworznie w woj. śląskim ma zatrudniać 3 tys. pracowników.
To też może Cię zainteresować:
- U wybrzeży Holandii płonie kontenerowiec. Przyczyną może być samochód elektryczny
- Samochód elektryczny naładujesz robiąc zakupy. Liczba punktów może wzrosnąć czterokrotnie
- Nawet w Polsce samochód elektryczny emituje mniej CO2 niż inne auta. Wiemy, bo sprawdziliśmy
- Izera na wyboistej drodze. NIK wątpi, czy ktoś będzie chciał kupować polski samochód elektryczny