Ogólne wydatki Polaków wzrosną w tym roku o 3,5 proc., szacuje Mastercard Economics Institute. Według ekonomistów Rada Polityki Pieniężnej będzie obniżać stopy procentowe, a wzrost gospodarczy zacznie przyspieszać.
– Nawet w obliczu wysokiej inflacji, pochłaniającej znaczną część domowych budżetów przeznaczonych na zaspokajanie podstawowych potrzeb, niezwykle ważne dla konsumentów pozostaną wydatki uznaniowe, wśród których dominować będą podróże i rozrywka. […] Jeśli chodzi o ogólne wydatki Polaków Mastercard Economics Institute szacuje, że w 2024 r. wzrosną one o 3,5 proc. rok do roku – czytamy w komunikacie poświęconym raportowi – Mastercard Economic Outlook.
Według raportu, w tym roku światowa sytuacja gospodarcza wydaje się wracać do bardziej „normalnej” niż wcześniej, ale nadal istnieje dążenie do osiągnięcia nowego stanu równowagi, zwłaszcza w kontekście wysokich stóp procentowych, wzrostu płac i inflacji. Wzmacnia się jednocześnie pozycja konsumenta, co jest rezultatem malejącego tempa inflacji przy jednoczesnym utrzymaniu stabilnego realnego wzrostu gospodarczego.
– W tym roku, w odpowiedzi na spadek inflacji w warunkach nieznacznego tempa wzrostu gospodarczego, można spodziewać się stopniowego łagodzenia polityki monetarnej i jej częściowej normalizacji. Mastercard Economics Institute spodziewa się, że w 2024 r. w skali globalnej stopa inflacji wyniesie 4,9 proc. rok do roku, tj. obniży się w stosunku do poziomu 6 proc. odnotowanego w 2023 r., choć nadal utrzyma się powyżej średniej sprzed pandemii, wynoszącej 2,7 proc. Mimo to prognozy wskazują, że globalny wzrost PKB w nadchodzącym roku będzie zbliżony do tego z 2023 r. i po uwzględnieniu wpływu inflacji wyniesie 2,9 proc. rok do roku. Dla Polski przewiduje się stopę referencyjną na poziomie 4,25 proc. i wzrost PKB 3,3 proc. rok do roku – czytamy dalej.
W dziesięciu poddanych analizie gospodarkach w latach 2019–2023 nastąpiło zwiększenie rentowności sprzedaży internetowej, podczas gdy rentowność sprzedaży realizowanej w sklepach stacjonarnych pozostała na względnie niezmienionym poziomie, wskazano także w materiale.
Polecamy:
- Co zrobić, by płacić mniej za prąd. Samorządy tną koszty energii i proszą o zmiany przepisów
- Nowy lider w rankingu płac. Śląsk przegrywa z Pomorzem [MAPA]
- Coś się stało z państwowym budżetem. Rząd ściągnął dużo mniej z VAT, niż zamierzał