Ponad jedna trzecia Polaków (34 proc.) nie wykorzystała w pełni urlopu na koniec ub.r. wobec 50 proc. rok wcześniej, wynika z 52. edycji „Monitora Rynku Pracy” realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Instytutem Badawczym Pollster.
Średnia liczba niewykorzystanych dni urlopowych wynosi 10 – tyle samo, co w poprzednim badaniu.
Czytaj także: Czas na urlop. Dwóch na trzech Polaków pilnie go potrzebuje
– Częściej zaległy urlop mają na koncie mężczyźni (36 proc.) niż kobiety (31 proc.). Pod względem stanowisk, najczęściej deklarują to specjaliści z kadry kierowniczej średniego szczebla: w tej grupie aż 52 proc. osób ma zaległy urlop do wykorzystania. Najczęściej zaś cały limit urlopu udaje się wykorzystać kadrze zarządzającej wyższego szczebla – tu jedynie 14 proc. ma zaległe dni – czytamy w komunikacie poświęconym badaniu.
28 proc. pracowników przełożeni wysyłają na urlop w czasie, który nie jest im na rękę. 48 proc. pracowników musi też planować urlopy z wyprzedzeniem, podano także.
300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.
– Badanie potwierdza również, że urlop dla wielu osób nie jest czasem pełnego odpoczynku od obowiązków zawodowych: 55 proc. pracowników przyznaje, że zdarza się im odebrać wówczas służbowy telefon, a 43 proc. odpisuje w tym czasie na maile – podano także.
Polecamy:
- Dzień Ojca po polsku. Urlopy na dzieci są, ale blisko 40 proc. uprawnionych i tak z nich nie korzysta
- Nowe urlopy i prawa pracownika. 5 najważniejszych zmian w Kodeksie pracy [EXPLAINER]
- Polacy Na Wakacjach