Cała północna półkula doświadcza rekordowej fali upałów w ostatnich dniach. Pełnomocnik administracji USA do spraw klimatu John Kerry nazwał globalne ocieplenie “zagrożeniem dla całej ludzkości”.
Amerykański polityk spotkał się z premierem Chin, by koordynować działania w obliczu kryzysu klimatycznego.
– Świat naprawdę oczekuje od nas tego przywództwa, szczególnie w kwestii klimatu. Klimat, jak wiadomo, jest kwestią globalną, a nie dwustronną. To zagrożenie dla całej ludzkości – powiedział John Kerry, cytowany przez New York Times.
Chiny to tylko jedno z wielu państw dotkniętych aktualną falą upałów. W jednym z miast tego kraju 16 lipca odnotowano rekordową temperaturę 52,2 stopni Celsjusza.
Elektrownie w Chinach pracują ze zwiększoną mocą. Jednak niektórzy użytkownicy internetu w prowincjach Guangdong i Syczuan zgłosili w tym tygodniu przerwy w dostawie prądu, podaje gazeta.
Rekordowe upały na całym świecie
– Planeta ociepliła się o około 2 stopnie Fahrenheita od XIX wieku i będzie się nadal nagrzewać, dopóki ludzie przede wszystkim nie przestaną spalać węgla, ropy i gazu, twierdzą naukowcy. Wyższe temperatury przyczyniają się do ekstremalnych zjawisk pogodowych i sprawiają, że okresy ekstremalnych upałów są częstsze, dłuższe i bardziej intensywne – przypomina New York Times.
Wpływ na tegoroczne warunki ma również powrót El Niño. To zjawisko polegające na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku.
Czytaj też: Upały to śmiertelne zagrożenie. Najbardziej narażone osoby starsze i kobiety
Rekordy temperatur w lipcu odnotowano choćby w Stanach Zjednoczonych. W Phoenix temperatura utrzymywała się powyżej 43 stopni Celsjusza przez dziewiętnaście dni.
Temperatura w kalifornijskiej Dolinie Śmierci wyniosła 53 stopnie w niedzielę, 19 lipca. To tam ponad sto lat temu odnotowano najwyższą temperaturę w historii. Wynosiła ona 56,6 stopnia Celsjusza.
Wysokie temperatury przyczyniają się do pożarów lasów. Największe z nich dotknęły choćby Kanadę. W Europie z pożarami walczy Grecja.
300Klimat od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz cotygodniowy newsletter.
– W Rzymie, gdzie we wtorek temperatura przekroczyła 37,8 stopni Celsjusza, urzędnicy zorganizowali grupę zadaniową do rozdawania wody i pomocy osobom cierpiącym na stres cieplny w miejscach takich jak Koloseum i targi na świeżym powietrzu – czytamy także w gazecie.
Ekstremalne temperatury notuje się też w całej Azji, od Iranu przez Indie, po Japonię. W wielu krajach nie tylko lato jest wyjątkowo ciepłe w tym roku. Przykładowo Indie odnotowały najcieplejszy luty w swojej historii, a następnie doświadczyły wysokich temperatur w kwietniu, maju i czerwcu.
Polecamy także:
- Upały, susze, powodzie. Ekstremalne zjawiska pogodowe zabiły tysiące Europejczyków
- Najgorsze lato w historii: rekordowe upały, susza i pożary. Oto mapa zmian klimatu w Europie
- Ciepłe zimy, wczesne wiosny i wyższe temperatury. Klimatolog mówi, co nas czeka [WYWIAD]
- Polska coraz bardziej wysycha. Ekspert: „musimy myśleć o wodzie jako o zasobie, nie utrudnieniu”