Zgodnie z wynikami badań opublikowanych w raporcie HSBC Expat Annual League Table Polska jest na 13. miejscu na świecie wśród krajów, w których warto żyć i pracować.

Badanie przeprowadzane jest corocznie na zlecenie brytyjskiego holdingu finansowego HSBC i zostało zrealizowane przez brytyjski serwis YouGov. Wzięli w nim udział tzw. ekspaci, czyli specjaliści, którzy wyjechali ze swojego kraju pochodzenia, aby rozpocząć lub kontynuować karierę zawodową za granicą.

Twórcy raportu badają takie aspekty życia w danym kraju, jak warunki wychowywania dzieci, wysokość wynagrodzenia czy łatwość aklimatyzacji.

Polska lepsza od Hong Kongu i Szwecji

Polska zajęła w rankingu HSBC 13. pozycję, wyprzedzając kraje takie jak Irlandia (miejsce 14.), Hongkong (miejsce 15.), Francja (17.), czy Szwecja (20.). Daleko za nami uplasowały się Stany Zjednoczone (na 23. miejscu), a Wielka Brytania (27.), Włochy (28.) czy Japonia (32.) znalazły się za np. kontynentalnymi Chinami (miejsce 26.).

Nasz kraj został doceniony przede wszystkim za możliwości rozwoju kariery, doskonalenia umiejętności prywatnych i zawodowych oraz ułatwianie osiągnięcia życiowej równowagi między czasem poświęcanym na sprawy zawodowe i osobiste.

W porównaniu do zestawienia z poprzedniego roku Polska awansowała o 10 pozycji.

>>> Czytaj też: IBS: Polska się zestarzeje, zanim zdąży się wzbogacić: do 2050 r. ubędą 4 mln pracowników [WYKRES DNIA]

Szwajcaria zwycięzcą rankingu

Zgodnie z opinią ankietowanych najlepszym na świecie miejscem do życia i pracy jest Szwajcaria – aż 82 proc. osób, które zmieniły miejsce zamieszkania na ten alpejski kraj deklaruje, że ich poziom życia uległ w związku z tym poprawie.

Z kolei 72 proc. z nich jest zdania, że ich otoczenie jest czystsze i atrakcyjniejsze niż w kraju ich pochodzenia.

Dodatkowo 42 proc. czuje się w związku z przeniesieniem do Szwajcarii zdrowiej.

Dla ankietowanych istotny był także wyraźny wzrost wynagrodzenia (w Szwajcarii średnia roczna pensja wynosi 111 597 dol. – aż o 47 proc. więcej niż średnio na świecie), a także stabilne otoczenie polityczne i gospodarcze.

W zeszłorocznej edycji rankingu Szwajcaria zajęła 8. miejsce.

Na drugie miejsce z pierwszego spadł w tym roku Singapur, a trzecie miejsce na podium zajęła Kanada.

Wyniki badania skomentował szef HSBC Expat:

W tym roku mamy zróżnicowane top 10, a miejsca, które się w nim znalazły, osiągnęły dobre wyniki z różnych powodów. Nasze badania pokazują, że ekspaci szukają miejsc, do których mogą się przeprowadzić, odpowiadających ich priorytetom oraz celom. Z taką różnorodnością na pewno każdy rozważający przeprowadzkę za granicę znajdzie miejsce dla siebie” – powiedział John Goddard.

>>> Czytaj też: 21 wykresów pokazujących, jak bardzo zmieniła się Polska przez ostatnie 30 lat