Polskie Linie Lotnicze LOT rozpoczęły wczoraj późnym wieczorem swój pierwszy lot na trasie Warszawa – Delhi, a dziś rano samolot polskiego przewoźnika opuścił stolicę Indii i udał się z powrotem na lotnisko Chopina.

PLL LOT oficjalnie uruchomiły bezpośrednie połączenie z Warszawy do Delhi. Polski przewoźnik uważa, że Indie to strategiczny rynek i dlatego podjęta została decyzja o włączeniu trasy do oferty.

Trasa będzie obsługiwana pięć razy w tygodniu samolotami Boeing 787 Dreamliner.

Indie to jeden z najważniejszych rynków świata. W kraju mieszka 1,3 mld osób, w największych miastach – Mumbaju i Nowym Delhi żyje odpowiednio 12,5 i 11 mln ludzi. Central National Capital Region (CNCR) – obszar wokół Delhi – zamieszkiwało w 2016 r. ponad 26 mln ludzi, czynią go 2. największym obszarem miejskim na świecie wg ONZ.

W dodatku połowa populacji to ludzie poniżej 25 roku życia, a 65 proc. poniżej 35. Pomimo że kraj jest nadal niezwykle biedny taka struktura demograficzna to ogromny potencjał siły nabywczej, zwłaszcza jeśli na to nałożyć tempo wzrostu gospodarczego – w zeszłym roku gospodarka wzrosła tam o 7,3 proc., na ten rok prognozowane jest 7,4 proc., a na 2020 7,75 proc.

Rząd w Nowym Delhi przeprowadza też reformy, z których niektóre okazują się być niezwykle skuteczne: w 2019 r. Indie znalazły się na 77 miejscu w rankingu Doing Business Banku Światowego, kiedy jeszcze w 2014 r. znajdował się na 140 pozycji.

>>> Czytaj też: Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomią bezpośrednie loty Warszawa-Kolombo od listopada