Po niemieckiej stronie zaangażowana jest firma Innogy, która dostarcza prąd również w Polsce, a po stronie irlandzkiej jest to firma Saorgus. Projekt będzie wart 1,5 miliarda euro, pisze The Irish Times.

Projekt ma nazwę Dublin Array i zostanie zbudowany 10 km od wybrzeża, w pobliżu irlandzkiej stolicy. Elektrownia wytworzy prąd nawet dla 600 tys. gospodarstw domowych.

Będzie się składać z 60 do 100 turbin umieszczonych w zatokach Kish i Bray i zajmie powierzchnię 2440 hektarów. Jej moc ma wynieść do 600 MW.

Deweloperzy projektu elektrowni Dublin Array mają nadzieję, że inwestycja zostanie objęta nowym rządowym programem wsparcia zapewniającym zyski dla producentów energii ze źródeł odnawialnych.

W myśl rządowej strategii ci producenci, którzy podczas specjalnie zorganizowanej aukcji zobowiążą się do zapewnienia energii elektrycznej po najniższej cenie otrzymają wsparcie finansowe. Strona rządowa liczy na to, że dzięki temu spadną koszty oferowanej producentom pomocy, gdyż ostatecznie to przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe zapłacą za nią w rachunkach za prąd.

Zanim jednak taka forma pomocy będzie mogła zostać udzielona Komisja Europejska musi ocenić, czy narusza ona europejskie zasady dotyczące wsparcia rządowego.

>> Dania po raz pierwszy w historii wytworzyła 100% swojego zapotrzebowania na energię z wiatru

>> Świat produkuje cztery razy więcej energii z odnawialnych źródeł niż 10 lat temu