2018 rok był drugim z rzędu, w którym ustanowiono nowy rekord całkowitego wolumenu transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych – wynika z raportu dotyczącego rynku nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej.

Raport został przygotowany przez BNP Paribas Real Estate we współpracy z kancelarią prawną act legal, firmą rekrutacyjną HAYS, oraz firmą Robertson, a przedmiotem badania firm były cztery największe państwa regionu: Polska, Węgry, Czechy i Rumunia.

Zgodnie z wynikami analizy, rekordowa jest również pierwsza połowa 2019 roku, co jest dobrą prognozą dla wyniku spodziewanego za cały bieżący rok.

Dynamiczny rozwój w ciągu ostatnich pięciu lat umocnił wśród inwestorów pozytywne postrzeganie rynku nieruchomości komercyjnych w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej. W porównaniu z dojrzałymi rynkami Europy Zachodniej, poziom stóp kapitalizacji w naszej części Europy jest znacząco wyższy. Jednocześnie region charakteryzuje się dobrą dostępnością obiektów wysokiej klasy jak również wysoko wykwalifikowaną kadrą” – powiedział Piotr Krawczyński z BNP Paribas Real Estate Poland.

Eksperci zauważają, że coraz więcej kapitału inwestorzy lokują nie w stolicach państw regionu, ale w lokalnych ośrodkach miejskich o liczbie ludności przekraczającej 400 tys.

Co więcej, zauważalny jest też wzrost aktywności dużych, międzynarodowych sieci hoteli na rynku nieruchomości w regionie.

Aktywność inwestorów jest szczególnie widoczna w sektorze hotelowym. W ciągu ostatniego roku dużym zainteresowaniem cieszyły się lokalizacje pod budowę hoteli. Międzynarodowe sieci hotelowe rozpoczynają swoją aktywność na rynkach CEE gdzie dotąd nie były obecne i to często nie tylko wynajmując ale i kupując projekty. Do Polski weszły w tym roku nowe marki i koncepty hotelowe. Pojawiają się także inwestorzy zainteresowani tworzeniem sieci hosteli przemyślanych pod względem lokalizacji i zrywających z nienajlepszym stereotypem hostelu” – powiedział Marek Wojnar, partner zarządzający z warszawskiego biura kancelarii act legal (BSWW).

Czytaj też:

>> Szef firmy inwestycyjnej: W Polsce centra handlowe są świetną inwestycją. A brexit tylko poprawi pozycję kraju

>> Czy ceny mieszkań w Polsce galopują? Porównanie do pensji daje nam prawdziwy obraz