Zespół analityków serwisu internetowego Picodi zajmującego się udostępnianiem kodów rabatowych do sklepów internetowych przeliczył, ile litrów benzyny można kupić za średnią pensję w Polsce i w Europie.

Picodi posłużyło się danymi o cenach paliw w krajach europejskich w pierwszej połowie 2019 roku i po uśrednieniu porównało ze stawkami przeciętnego miesięcznego netto obywatela danego państwa.

Polska zajęła 25. miejsce na 42 analizowane europejskie kraje – przeciętne wynagrodzenie w naszym kraju wystarczy na zakup 711 litrów paliwa.

W tabeli zajęliśmy pozycję zaraz za Czechami (768 litrów). Dalsze pozycje zajęły jednak inne państwa naszego regionu – Węgry były 29. (618 litrów), a Słowacja 30. (586 litrów).

Trzy pierwsze miejsca w rankingu zajęły bogate państwa o bardzo wysokim PKB per capita – Szwajcaria (3388 litrów), Luksemburg (2827 litrów), oraz Norwegia (1989 litrów). Należy jednak pamiętać, że ten ostatni kraj posiada ogromne własne zasoby ropy naftowej.

W najgorszej sytuacji są z kolei mieszkańcy Mołdawii, Ukrainy i Albanii. W żadnym z tych trzech państw przeciętny obywatel nie może pozwolić sobie na zakup choćby 300 litrów benzyny ze swojej miesięcznej pensji.

Warto także nadmienić, że zgodnie z danymi podanymi przez Picodi najtańsza w grupie 42 badanych państw jest benzyna sprzedawana w Rosji – za litr płaci się w tym bogatym w złoża ropy naftowej kraju jedynie 63 eurocenty.

Z drugiej strony najdrożej jest w innym państwie będącym naftowym potentatem, czyli w Norwegii, gdzie litr benzyny kosztuje średnio 1,70 euro.

Picodi prześledziło też w podobny sposób ceny i wynagrodzenia w ponad 100 krajach świata.

Jak się okazało, najwięcej na świecie benzyny ze swojej średniej pensji mogą kupić obywatele targanej ciężkim kryzysem gospodarczym i politycznym Wenezueli.

Średnie wynagrodzenie w tym kraju wynosi zaledwie w przeliczeniu 26 euro, jednak cena litra paliwa to 0,000000002 euro.

W konsekwencji przeciętnego Wenezuelczyka stać na zakup ponad 14 mld litrów benzyny każdego miesiąca.

Bardzo wysokie wyniki osiągnęły także państwa Zatoki Perskiej. Mieszkańcy Kuwejtu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich mogą kupić ze średniej pensji od 4900 do 6500 litrów benzyny (cena litra paliwa to ok. 0,4-0,6 euro).

Na dnie rankingu znalazł się Madagaskar (42 litry za równowartość średniego wynagrodzenia), Tadżykistan (131 litrów), oraz Zambia (137 litrów).

>>> Czytaj też: Czy polscy nauczyciele naprawdę zarabiają tak mało w porównaniu do innych krajów? [WYKRES DNIA]