Fotowoltaika to najszybciej rozwijająca się gałąź OZE w Polsce. Łączna moc zainstalowana w źródłach fotowoltaicznych na koniec 2019 roku wynosiła prawie 1500 megawatów. Natomiast już w maju 2020 roku przekroczyła 1950 megawatów.
Polska w 2019 roku osiągnęła przyrost nowych mocy na poziomie około 0,9 gigawata. Udział przyrostu mocy wynosił wtedy 5,5 proc. Dzięki temu Polska uplasowała się w pierwszej piątce w Unii Europejskiej pod tym względem. Co więcej, Polska utrzyma tempo wzrostu mocy zainstalowanej wraz z piątym miejscem pod względem przyrostu mocy zainstalowanej w UE – donosi raport Instytutu Energii Odnawialnej.
Zdaniem autorów raportu przyrost mocy zainstalowanej z fotowoltaiki w Polsce będzie miał się dobrze przez kilka następnych lat. Do tego stopnia, że już w 2025 roku całkowita moc zainstalowana w Polsce może osiągnąć 7,8 gigawatów. To plany założone w Krajowym Planie na rzecz Energii i Klimatu (KPEIK) dopiero na 2030 rok.
Czytaj również: Największym właścicielem elektrowni słonecznych w Polsce nie jest firma energetyczna – to wielki fundusz inwestycyjny z Wielkiej Brytanii
Obecnie i w najbliższym czasie wzrost mocy zainstalowanej w fotowoltaice to głównie mikroinstalacje, czyli rynek prosumencki.
Eksperci przewidują jednak, że zmieni się to około roku 2023. Wtedy rynek fotowoltaiki “zmieni się z typowo prosumenckiego, tak jak to ma miejsce obecnie, na zrównoważony pomiędzy zawodowymi elektrowniami PV a prosumentami”.
IEO tak przewiduje wzrost mocy zainstalowanych z fotowoltaiki w najbliższych latach:
Lata 2021 – 2022 → zostanie oddane do eksploatacji około 2,8 GW farm fotowoltaicznych.
Lata 2022 – 2023 → udział farm fotowoltaicznych w całkowitej mocy zainstalowanej zrówna się z udziałem mikroinstalacji. Moc zainstalowana w Polsce w 2023 r. osiągnie 6,6 GW.
2025 rok → całkowita moc zainstalowana może osiągnąć 7,8 GW.
Nie jest więc zaskakujące, że prognozy IEO wskazują także, że wzrosną obroty na rynku fotowoltaiki. W najbliższym roku w stosunku do poprzedniego mają się zwiększyć nawet o 25 proc. i przekroczyć 5 mld złotych.