W środę wieczorem polski rząd w trybie obiegowym przyjął treść porozumienia ws. kopalni Turów – dowiedziała się nieoficjalnie PAP od źródła zbliżonego do sprawy. Porozumienie mają dziś potwierdzić premier Mateusz Morawiecki i czeski premier Petr Fiala.
AKTUALIZACJA: W czwartek (3 lutego) o godzinie 13.00 ogłoszono podpisanie porozumienia ws. Turowa. Więcej o tym piszemy tutaj.
Źródło PAP nie poinformowało o szczegółach treści dokumentu. Jednak przekazało, że w ostatnich dniach trwały rozmowy i uzgodnienia między polskimi i czeskimi zespołami ws. umowy dotyczącej funkcjonowania kopalni Turów.
Teraz umowę muszą zaakceptować oba rządy. Porozumienie podczas konferencji prasowej w Pradze mają potwierdzić premier Mateusz Morawiecki i jego czeski odpowiednik Petr Fiala. Wystąpienie zaplanowano na godz. 13:00.
Czytaj także: Unijni urzędnicy: To fałsz, że za 60% wysokości rachunków za prąd w Polsce odpowiada polityka klimatyczna UE
Negocjacje to część sporu o rozszerzenie przez Polskę wydobycia i działania kompleksu elektrowni i kopalni w Turowie, trzeciego po Bełchatowie i Koninie producenta węgla brunatnego w kraju. Turów dostarcza ok. 7 proc. zapotrzebowania na energię w Polsce.
Czechy twierdzą, że wydobycie prowadzi do utraty wód gruntowych i powoduje inne zanieczyszczenia. Dlatego Czesi zaskarżyli decyzję o przyznaniu kopalni koncesji do 2044 najpierw do Komisji Europejskiej, a potem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).
TSUE nakazał Polsce zapłacić dzienną karę w wysokości 500 tys. euro na rzecz Komisji Europejskiej za niewstrzymanie działalności w kopalni. Polska jak dotąd tego nie zrobiła, ale UE może potrącić zaległą karę z przelewów funduszy europejskich do naszego kraju. Według stanu na 3 lutego Polska jest już winna Komisji Europejskiej ponad 313 milionów zł.
Dziś ogłoszono opinię rzecznika generalnego Trybunału w sprawie polsko-czeskiego sporu dotyczącego Turowa.
Więcej o Turowie piszemy tutaj:
- Turów: To nie koniec negocjacji. Czechy chcą rozmowy premierów obu krajów
- Polska dostanie mniej funduszy z UE. KE pobierze miliony złotych na zapłatę kary za Turów
- Konflikt o Turów. Do porozumienia może nie dojść – mówi wiceminister polskiego MSZ
- Przełom w sprawie Turowa? Polska mówi o sukcesie, Czesi o „czeskim filmie”
- Spór o Turów w polskich i czeskich mediach. Czesi martwią się o wodę, Polacy – o pracę