Wczoraj i dzisiaj nad Polską przechodzi orkan Dudley. Wyjątkowo silny wiatr sprawił, że lądowe farmy wiatrowe wyprodukowały w środę 16 lutego pomiędzy 18 a 19 rekordowe 6717,9 MWh energii.
Organizacja pozarządowa Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej podaje, że wczoraj wieczorem farmy wiatrowe wyprodukowały rekordową ilość energii. Było to 6719,9 MWh pomiędzy godzinami 18 a 19.
To zasługa orkanu Dudley, który daje się we znaki przede wszystkim mieszkańcom południowej i centralnej Polski.
O wysokiej produkcji energii elektrycznej z wiatru świadczą również dane Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Z danych PSE wynika, że w czwartek przed południem wiatraki wytwarzały średnio ponad 6 tys. megawatów energii na godzinę. To drugi najwyższy wynik w tym roku.
Powiało i zmieniło miks energetyczny
Powtarzające się od początku roku orkany już mają wpływ na polski miks energetyczny. Wzrósł udział energii produkowanej z wiatru na co zwracają uwagę analitycy Biura Maklerskiego Banku Pekao.
Według ich wyliczeń udział energii z wiatru w polskim miksie energetycznym w styczniu 2022 roku był prawie dwa razy większy, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku:
Mix energetyczny w styczniu przedstawiał się następująco:
•węgiel kamienny 47% (vs. 56% rok temu)
•węgiel brunatny 27% vs. 25%
•Gaz 7% vs. 9%
•Wiatr 15% vs. 8%Solidna generacja wiatrowa obniżyła emisyjności naszej elektroenergetyki do 0.76t/MWh (vs. 0.82t/MWh rok temu) pic.twitter.com/Ua76SdYXTI
— Analizy Biuro Maklerskie Pekao (@BM_PekaoAnalizy) February 16, 2022
To pozwoliło obniżyć także emisyjność produkcji energii w Polsce.
Jednocześnie słoneczne dni zwiększają produkcję energii elektrycznej z fotowoltaiki. W drugi weekend lutego generacja prądu ze słońca była największa od października 2021 roku.
Czytaj też:
- Są takie miejsca, gdzie ceny prądu bywają ujemne. Wszystko dzięki silnym wiatrom
- Dania po raz pierwszy w historii wytworzyła 100% swojego zapotrzebowania na energię z wiatru