Inflacja konsumencka w ciągu czterech najbliższych miesięcy powinna spaść poniżej 10 proc , w przyszłym roku poniżej 5 proc, a Polska gospodarka powinna znacznie przyspieszyć w rozwoju – prognozuje prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys.
– Mamy za sobą szczyt inflacji. Inflacja powinna wkrótce, w ciągu zapewne czterech najbliższych miesięcy spaść poniżej 10 proc, a w przyszłym roku – już poniżej 5 proc – powiedział Borys w rozmowie z ISBnews.TV w kuluarach Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
– Ważne, że też dynamika płac wkrótce powinna przekroczyć dynamikę inflacji, czyli nasze budżety domowe powinny już nie odczuwać tego szoku cenowego, który miał miejsce – dodał.
Czytaj także: Ekonomiści mają swoje zdanie. Polska gospodarka nie urośnie szybciej niż 3,5% do 2026 roku
Kiedy obniżki stóp procentowych
Szef PFR zwrócił uwagę na pojawiające się oczekiwania obniżek stóp procentowych.
– Oczywiście, zarówno w USA, w Europie, jak i w Polsce trzeba do tego podchodzić ostrożnie, bo obecne prognozy mówią o tym, że inflacja do pewnego poziomu może dość szybko wyhamować, ale nie tak łatwo będzie obniżyć ją do celu inflacyjnego. Więc wszystkie banki centralne cały czas muszą pokazywać determinację w tym, aby inflacja zeszła do celu inflacyjnego – wskazał Borys.
– W Polsce będzie to wyjątkowo trudne, ponieważ mamy bardzo niskie bezrobocie, wysoką dynamikę płac i to rynek pracy – ale on może być tym czynnikiem, który będzie podtrzymywał trochę dłużej w Polsce presję inflacyjną – dodał.
– Uważam, że są przesłanki do tego, aby myśleć w perspektywie kolejnych 12 miesięcy o obniżkach stóp procentowych. Nie chciałbym spekulować, o ile, ale jest to jak najbardziej na horyzoncie, jeżeli np. listopadowe projekcje Narodowego Banku Polskiego dotyczące inflacji wskazywałyby, że w perspektywie kolejnych 24 miesięcy mamy realną perspektywę zejścia do celu inflacyjnego – podsumował.
Inflacja konsumencka wyniosła 13 proc. w ujęciu rocznym w maju bieżącego roku, wobec 14,7 proc. rok do roku w kwietniu bieżącego roku.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podwyższała stopy procentowe od października 2021 roku z poziomu 0,1 proc. do września 2022 roku. W kolejnych miesiącach utrzymywała parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie.
Gospodarka powinna przyspieszać
Według prezesa PFR gospodarka przyspieszy od II kwartału br., zaś w przyszłym roku wzrost PKB wyniesie prawdopodobnie powyżej 3 proc.
– Po okresie płytkiego spowolnienia gospodarczego już od II kwartału tego roku polska gospodarka powinna przyspieszać. To widać w założeniach budżetowych, że w przyszłym roku powinniśmy mieć wzrost gospodarczy. Ja oceniam raczej powyżej niż poniżej 3 proc. – powiedział Paweł Borys.
Borys podkreśla, że „najprawdopodobniej będziemy mieli najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej w tym roku”.
– Motorem wzrostu jest eksport i inwestycje – uważa szef PFR.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter
– Ten i przyszły rok to jest ten okres, kiedy mamy już na horyzoncie powrót do równowagi i na ścieżkę stabilnego wzrostu, który był widoczny w Polsce przed wybuchem pandemii. Widać to już po dobrych wynikach rachunku obrotów bieżących. Wyniki polskiego handlu są bardzo mocne, mamy rekordowe nadwyżki. Widać to w tym, że mamy za sobą szczyt inflacji – podkreśla również Borys.
Ostatnio Rada Ministrów przyjęła założenia projektu budżetu państwa na rok 2024, zakładające wzrost PKB na poziomie 3 proc. oraz średnioroczną inflację w wysokości 6,6 proc. W projekcie nowelizacji tegorocznego budżetu rząd założył wzrost PKB na poziomie 0,9 proc. w 2023 roku.
Narodowy Bank Polski (NBP) podał ostatnio, że na rachunku obrotów bieżących w kwietniu 2023 roku odnotowano dodatnie saldo w wysokości 359 mln euro wobec 1,643 mln euro nadwyżki miesiąc wcześniej i wobec 2,963 mln euro ujemnego salda rok wcześniej.
Polecamy również:
- Tyrowicz (RPP): Silna gospodarka nie pozwala na obniżkę stóp procentowych
- Polskie MSP w dobrych nastrojach. Wraz z gospodarką, wzrośnie liczba zamówień
- Starzenie się społeczeństwa to nie tylko problemy. Srebrna gospodarka będzie warta biliony euro