Dwa najlepsze miejsca do życia to europejskie stolice, ale coraz lepiej mieszka się też w regionie Azji i Pacyfiku. Europejskie miasta ustępują miejsca konkurentom z innych kontynentów.
Gdzie żyje się najlepiej? Odpowiedzi na to pytanie szukają co roku autorzy „Globalnego wskaźnika komfortu życia”. To ranking przygotowywany przez Economist Intelligence (EIU).
Najlepsze miasta do życia
W tegorocznej edycji rankingu miast, w których żyje się najlepiej zwyciężył Wiedeń. W ten sposób stolica Austrii utrzymała swoją pozycję najbardziej przyjaznego do życia miasta na świecie. Wiedeń spadł w rankingu w 2021 roku, kiedy to muzea i restauracje musiały stawić czoła ograniczeniom związanym z pandemią.
Wiedeń nadal oferuje niezrównaną stabilność, dobrą infrastrukturę, edukację i opiekę zdrowotną na wysokim poziomie oraz szeroki wachlarz kultury i rozrywki. I to przesądziło o jego wysokiej pozycji na liście.
To samo odnosi się do Kopenhagi miasta, które zajęło drugie miejsce w rankingu.
Ale na tym koniec, jeśli chodzi o podium dla miasta z Europy. Numerem trzy i cztery są bowiem australijskie miasta: Melbourne i Sydney. Tym samym zepchnęły z tych miejsc Frankfurt i Amsterdam.
Na piątym miejscu uplasowało się Vancouver.
Kolejne pozycje zajęły szwajcarskie miasta. Szósty na liście jest Zurych, a siódma Genewa ex aequo z kanadyjskim miastem Calgary.
W pierwszej dziesiątce znalazło się także Toronto. We wszystkich tych kanadyjskich miastach poprawiły się w tym roku wyniki w kategorii stabilności.
Dziesiątkę najlepszych miast do życia zamyka japońskie miasto Osaka, gdzie odnotowano niewielki wzrost oferty kulturalnej i poprawy kwestii środowiskowych.
Czytaj także: Turyści wydają miliardy dolarów. Te miasta wiedzą, jak ich do siebie przyciągnąć
Komfort zwiększa się na całym świecie
Koniec pandemii COVID-19 i stopniowa poprawa warunków życia w wielu krajach globalnego południa była największymi czynnikami wpływającymi na zmiany w tegorocznym rankingu.
Badanie z 2023 r. pokazuje zauważalną poprawę na całym świecie.
Średni wynik indeksu we wszystkich 172 miastach (z wyłączeniem Kijowa) w badaniu osiągnął 76,2 pkt na 100 możliwych do uzyskania. Rok temu było to 73,2 pkt.
Warszawa zdobyła w rankingu ponad 80 punktów, wypadając lepiej od globalnej średniej, ale jednocześnie słabiej od większości europejskich stolic. Stolica Polski znalazła się za miastami Europy zachodniej, ale także za Budapesztem, Pragą i Bratysławą. W Europie gorzej od Warszawy wypadły Ateny, Bukareszt, Sofia i Belgrad.
Najgorsze miasta do życia
Wzrost wskaźnika odnotowały także miasta z dolnej części listy, takie jak Lagos (Nigeria) i Algier (Algieria). Poprawie uległy tam systemy opieki zdrowotnej i edukacji, infrastruktura i usługi publiczne. Oba miasta znajdują się w krajach, które są eksporterami energii i w pewnym stopniu skorzystały na wyższych światowych cenach ropy i gazu. Problemy tych miast stanowią z kolei korupcja.
Na ostatnim miejscu znajduje się Damaszek, zniszczony wojną w Syrii. Miasto nie odnotowało żadnej poprawy dotyczącej komfortu życia.
Wojna w Ukrainie, a wyniki rankingu
Wojna na Ukrainie i wynikające z niej zakłócenia gospodarcze i polityczne znacznie wpływają na komfort życia w wielu miastach europejskich. Oczywiście najbardziej zauważalne jest to w stolicy Ukrainy, Kijowie.
Wynik miasta spadł o 5,9 punktu procentowego od 2021 roku z powodu szkód, jakie wojna wyrządziła jego stabilności, infrastrukturze i ogólnym warunkom życia. Z powodu wojny Kijów stał się teraz jednym z dziesięciu najgorszych miast rankingu.
Spośród dziesięciu miast tracących najwięcej punktów z porównaniu z poprzednimi latami znalazły się głównie miasta europejskie. Na przykład niemałe spadki zaliczyły miasta brytyjskie . W 2022 roku Edynburg zajmował 35. pozycję, a obecnie znalazł się na 58. miejscu. Manchester obniżył swoją pozycję o 16 oczek, a Londyn o 12.
Oprócz miast europejskich największe spadki zaliczyły jeszcze amerykańskie San Diego i Los Angeles.
Gdzie sytuacja poprawia się najbardziej?
Największą poprawę komfortu życia widać w regionie Azji i Pacyfiku, osiem na dziesięć miast, które najbardziej poprawiły swoją pozycję znajduje się w tej części świata. Jest to związane przede wszystkim z poluzowaniem ograniczeń wynikających z COVID-19.
Miastem, które najbardziej awansowało w rankingu jest nowozelandzkie Wellington. Wspięło się ono o 35 miejsc i zajęło 23. pozycję.
Drugi wzrost po tym tym względem również dotyczy Nowej Zelandii, a mianowicie Auckland. Trzecie jest australijskie Perth. Pozostałe miasta, które najbardziej zwiększyły poziom komfortu Hanoi i Kuala Lumpur.
Badanie obejmuje obecnie 173 miasta. W poprzednich latach badano 140 miast.
Czytaj także:
- Upały, susze, powodzie. Ekstremalne zjawiska pogodowe zabiły tysiące Europejczyków
- Susza w Europie. Rolnicy w obliczu najtrudniejszego sezonu od dziesięcioleci
- Ścieżki rowerowe w polskich miastach. Gdzie najdłużej pojeździmy na rowerze? [RANKING]
- Indeks Zdrowych Miast. Tu najbardziej dbają o ekologię
- Göteborg – najlepsze miasto na świecie w czasie deszczu
Nie brano tu pod uwagę klimatu. Ja bym wykluczyła Australię, gdzie upały przekraczają nieraz 40 w cieniu, zero mrozu, a śnieg można pooglądać tylko w TV.