Inflacja w Nigerii wzrosła do 27,3 proc. w październiku, a roczny wzrost cen żywności osiągnął 31,5 proc., informuje Centralny Bank Nigerii. A to nie koniec problemów najludniejszej gospodarki w Afryce.
Jest to wyraźny wzrost, wynikający z wyższych kosztów surowców i osłabienia waluty, Wartość nairy spadła w ostatnim czasie o 45 proc. Od złagodzenia ograniczeń walutowych w czerwcu i wzrostów kosztów produkcji energii w sierpniu, również inflacja znacznie przyspieszyła.
W odpowiedzi Centralny Bank Nigerii (CBN) planuje podnieść stopy procentowe podczas zbliżającego się posiedzenia komitetu polityki pieniężnej. Od maja 2022 roku CBN podniósł stopy o 725 punktów bazowych do 18,75 proc, a mimo tego oczekuje się kolejnej podwyżki o co najmniej 100 punktów bazowych.
Czytaj także: Katastrofa ekologiczna w Nigerii. To skutek zaniedbań przy wydobyciu ropy
Jednakże, obecna sytuacja wcale się nie poprawia. Abdulazeez Kuranga, analityk Cordros Capital przewiduje szczyt inflacji na poziomie 28,3 proc. w grudniu bieżącego roku.
– Oczekujemy, że bank centralny podniesie kluczową stopę procentową o co najmniej 100 punktów bazowych. Nikt nie zamierza ustąpić w walce z inflacją, zwłaszcza gdy oczekiwania inflacyjne w krótkim okresie są skierowane ku górze – powiedział Kuranga, cytowany przez Bloomberg.
Nadchodzące posiedzenie komitetu decydującego o polityce pieniężnej, które odbędzie się w dniach 20-21 listopada, będzie pierwszym pod przewodnictwem Olayemi Cardoso. Od objęcia stanowiska gubernatora we wrześniu, Bank pod jego kierownictwem, systematycznie pracuje nad eliminacją stagnacji na rynkach finansowych i stabilizacją waluty, informuje Bloomberg.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
CBN podjął również szereg działań mających na celu ograniczenie inflacji, w tym zlikwidowanie kontraktów walutowych terminowych z nieokreśloną liczbą banków oraz zwiększenie dostępności obligacji lokalnych o wyższych stopach zwrotu. Wypowiedź Cardoso z zeszłego miesiąca wskazuje, że bank pracuje nad dokumentem, który ma zapewnić bardziej przewidywalny i stabilny rynek walutowy w przyszłości.
Polecamy także:
- Południowoafrykańscy inwestorzy cieszą się z 500+ i wciąż mają chrapkę na polskie nieruchomości
- Susza najgorsza od czterech dekad. Afryka drastycznie odczuwa zmiany klimatu [WYWIAD]
- Od Chin, przez Polskę, po Nigerię: rynki wschodzące u progu inwestycyjnego boomu