Nagroda Banku Szwecji w dziedzinie ekonomii w 2020 roku została przyznana dwóm amerykańskim naukowcom – Paulowi R. Milgromowi i Robertowi B. Wilsonowi.
Ekonomicznego Nobla przyznano tym razem „za udoskonalenia w teorii aukcji i stworzenie nowych formatów aukcji”.
BREAKING NEWS:
The 2020 Sveriges Riksbank Prize in Economic Sciences in Memory of Alfred Nobel has been awarded to Paul R. Milgrom and Robert B. Wilson “for improvements to auction theory and inventions of new auction formats.”#NobelPrize pic.twitter.com/tBAblj1xf8— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 12, 2020
Teoria aukcji, której swoją pracę poświęcili tegoroczni laureaci nagrody to dział mikroekonomii i teorii gier, który zajmuje się badaniem rynków aukcyjnych i osób biorących w nich udział.
Robert Wilson w swoich pracach z lat 60. i 70. XX wieku argumentował, że uczestnicy aukcji jako pierwszą cenę podadzą kwotę niższą od oszacowanej przez siebie wartości danego przedmiotu w celu ograniczenia skali wystąpienia tzw. „klątwy zwycięzcy”, zgodnie z którą osoba wygrywająca aukcję może ponieść faktyczną stratę będącą różnicą pomiędzy ceną aukcyjną a realną wartością przedmiotu.
Według Wilsona, przy dużej niepewności uczestników aukcji co do możliwej faktycznej wartości dobra będącego jej przedmiotem, dojdzie do zwiększenia ich ostrożności i spadku ceny, po której przedmiot zostanie zakupiony.
Z kolei prace Milgroma dotyczyły sposobów ograniczania skali wystąpienia „klątwy zwycięzcy” w poszczególnych rodzajach aukcji. W przypadku aukcji angielskiej (w której licytacja zaczyna się od niskiej ceny, którą następnie podnoszą zainteresowani) uczestnicy otrzymują coraz więcej informacji o potencjalnej realnej wartości przedmiotu wraz z tempem, w jakim pozostali uczestnicy stopniowo wycofują się z licytowania.
„Klątwa” ma zatem mieć istotniejsze znaczenie w przypadku tzw. aukcji holenderskich, w których licytacja rozpoczyna się od wysokiej ceny i jest stopniowo zmniejszana. W tym przypadku, uczestnicy nie mają tak szerokiego dostępu do wycen przedmiotu dokonywanych przez pozostałych.
Przyznanie tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii spotkało się z pewną dozą kontrowersji. Zdaniem ekonomistki dr Hanny Szymborskiej temat prac, za które przyznano nagrody jest już nieaktualny – zwłaszcza w obliczu nowoczesnych problemów, z którymi mierzy się ekonomia, takimi jak kryzysy strukturalne, nierówności, patriarchat i rasizm.
What a disaster in terms of the lack of diversity of winners & topics recognised. #NobelPrize is outdated for the world tormented by structural crises, inequalities, patriarchy& racism. It gives economics a bad name: there is plenty of brilliant economists researching such topics https://t.co/rUeAGaGSn5
— Dr Hanna Szymborska (@HannaSzymborska) October 12, 2020