Eurostat opublikował najnowsze dane dotyczące inflacji i bezrobocia w strefie euro oraz Unii Europejskiej. Wstępne odczyty za marzec i luty 2025 roku pokazują, że gospodarka wspólnoty powoli się stabilizuje – zarówno wskaźniki cenowe, jak i sytuacja na rynku pracy się poprawiają. Polska pozostaje liderem w zakresie niskiego bezrobocia.
Inflacja HICP w strefie euro wyniosła w marcu 2,2 proc. w ujęciu rocznym, co oznacza spadek względem lutowego poziomu 2,3 proc. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,6 proc. Dane zaprezentowane przez Eurostat potwierdziły oczekiwania rynkowe, zgodne z konsensusem na poziomie 2,2 proc.
Największy wpływ na inflację miały usługi, których ceny wzrosły o 3,4 proc. rok do roku (w lutym było to 3,7 proc.). Wzrosły także ceny żywności, alkoholu i tytoniu – do 2,9 proc. z 2,7 proc. w lutym. Stabilne pozostały ceny towarów przemysłowych nieenergetycznych (0,6 proc.), natomiast energia odnotowała spadek – ceny były o 0,7 proc. niższe niż rok wcześniej.
Rynek pracy z oznakami poprawy
Równolegle z danymi inflacyjnymi Eurostat przedstawił informacje o sytuacji na rynku pracy. Wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła w lutym 6,1 proc. To oznacza spadek w porównaniu z 6,2 proc. miesiąc wcześniej. W całej Unii Europejskiej wskaźnik ten zmniejszył się z 5,8 proc. do 5,7 proc.
Zharmonizowana stopa bezrobocia mierzona przez Eurostat obejmuje osoby w wieku 15–74 lat, które aktywnie poszukują pracy i mogą ją podjąć w ciągu najbliższych dwóch tygodni.
Polska z najniższym bezrobociem w całej Unii
W Polsce stopa bezrobocia według Eurostatu wyniosła 2,6 proc. w lutym – taki sam poziom jak miesiąc wcześniej. To najniższy wskaźnik w całej Unii Europejskiej. Tuż za Polską uplasowały się Czechy i Malta, gdzie bezrobocie sięgnęło 2,7 proc.
Liczba bezrobotnych w Polsce wyniosła 466 tys., co oznacza brak zmian względem stycznia. Stabilna sytuacja na rynku pracy wskazuje na utrzymujące się zapotrzebowanie na pracowników, mimo globalnych wyzwań gospodarczych.
Czytaj także:
- Ile zarabia kolega z pracy? Polacy chcą znać przedziały wynagrodzeń, a nawet dokładne kwoty
- Polska jak Węgry. Ekspert: pracujące matki można by zwolnić z podatku dochodowego
- Inflacja zwalnia, ale żywność i energia wciąż drożeją – najnowsze dane
- Firmy deklarują, że utrzymają zatrudnienie – mimo to coraz więcej Polaków obawia się utraty pracy