Tylko Warszawa ma w Polsce PKB per capita na poziomie przekraczającym unijną średnią. Pozostałe polskie regiony wypadają na tle Unii Europejskiej słabo. A regiony wschodnie – bardzo słabo.
Eurostat właśnie opublikował dane o wzroście gospodarczym w regionach państw należących do UE. Dane obejmują rok 2022 i są rozszerzone również o informacje o poziomie PKB w ujęciu regionalnym.
Szczególnie cenne są informacje o PKB na głowę mieszkańca, ale według standardu siły nabywczej (PPS, Purchasing Power Standards). PPS to sztuczna waluta, stworzona przez Eurostat, która pozwala na porównywanie różnych wielkości ekonomicznych bez obaw, że zaburzą je różnice kursowe, czy różny poziom inflacji.
Najbogatsi w rodzinie
W tym ujęciu, najbardziej zamożnym regionem Europy jest region Irlandii Południowej. PKB na głowę wynosił tam 286 procent średniej unijnej. Na drugim miejscu znalazła się Irlandia Wschodnia i Środkowa (247 proc. średniej UE) i Praga (207 proc.). O ile wobec irlandzkich danych o PKB ekonomiści czasem zgłaszają zastrzeżenia (Irlandia ma „napompowane” PKB ze względu na to, że swoje siedziby podatkowe mają tam międzynarodowe koncerny), o tyle wynik stolicy Czech to jej duży sukces. Praga wyprzedziła na przykład region stołeczny Brukseli (196 proc. średniej).
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Wysoki PKB na mieszkańca w tych regionach (Luksemburg, Bruksela i Praga) można częściowo wytłumaczyć dużym napływem pracowników dojeżdżających do pracy.
Warszawa powyżej średniej
Z polskich regionów w unijnej pierwszej lidze gra tylko region stołeczny warszawski. Tu PKB na mieszkańca w 2022 roku wyniosło 162 proc. średniej UE.
Reszta regionów wypada raczej blado. Zwłaszcza te na ścianie wschodniej. Po prawej stronie Wisły PKB na głowę zazwyczaj ledwo przekracza połowę średniej UE. Wyjątkiem jest Mazowsze z wynikiem 73 proc. Szczegóły pokazuje ta mapa sporządzona na podstawie danych Eurostatu. W wersji interaktywnej można ją znaleźć na stronie urzędu.
Dane Eurostatu są zbieżne z tym, co każdego roku publikuje GUS. Najnowsze informacje GUS o produkcie krajowym brutto w poszczególnych regionach Polski nie pozostawiają bowiem wątpliwości: stolica jest gospodarczo najsilniejsza, a PKB per capita w niej to prawie 165 tys. zł. A więc dwa razy więcej niż średnia krajowa.
oprac. Marek Chądzyński
Polecamy też:
- Regiony z blokadą rozwojową. Brak postępów dotyka też bogatych
- 6 mln Polaków żyje w regionach poważnie opóźnionych rozwojowo [wywiad]
- Ile zarabia sekretarka, czyli biurowa lista płac. Popyt na pracowników rośnie, a pensje wraz z nim
- Tak starzeją się kraje Unii Europejskiej. Polska ma co najmniej jeden powód do niepokoju
- Polskie niskie emerytury. Pod względem wysokości świadczeń jesteśmy w ogonie krajów OECD [WYKRESY]
- Europejskie TOP10 dla zagranicznych inwestycji. Dwie lokalizacje z Polski w czołówce rankingów