Zmiany klimatu to nie tylko wyzwanie dla środowiska, ale także realny problem ekonomiczny dla właścicieli i inwestorów nieruchomości komercyjnych. Jak pokazuje raport CBRE „Climate Change: Implications for Offices”, skutki ekstremalnych zjawisk pogodowych coraz mocniej uderzają w rynek biurowy i handlowy w Europie.
Tylko w latach 2021-2023 koszty strat klimatycznych w Unii Europejskiej przekroczyły 163 mld euro.
Eksperci CBRE wskazują, że zmiany klimatu wpływają na przepływy pieniężne w branży nieruchomości, poziom czynszów, wskaźniki pustostanów i dostęp do finansowania. Firmy zmagają się z wyższymi kosztami zarządzania budynkami, remontami oraz rosnącymi cenami ubezpieczeń.
Dodatkowo w regionach narażonych na ekstremalne zjawiska pogodowe uzyskanie kredytowania inwestycji jest coraz trudniejsze i droższe. Problemem pozostaje również niedostateczny poziom ubezpieczenia nieruchomości przed skutkami zmian klimatu.
Jak podaje CBRE, w całej Unii Europejskiej ubezpieczonych jest zaledwie 10 proc. strat finansowych związanych z katastrofami klimatycznymi. Polska na tle innych krajów radzi sobie w tej kwestii dobrze – niemal wszystkie szkody w latach 1980-2023 były ubezpieczone.
Jednak w raporcie poinformowano, że w takich krajach jak Niemcy czy Włochy luka ubezpieczeniowa jest ogromna. U naszego zachodniego sąsiada straty sięgnęły w tym okresie 180 mld euro, a poziom ubezpieczenia wynosił niecałe 80 mld euro. Jeszcze gorzej było we Włoszech, gdzie ubezpieczone były aktywa o wartości ok. 10 mld euro, a straty wyniosły ponad 130 mld euro.
Rosnące koszty i wyzwania związane z klimatem zmieniają także oczekiwania najemców. Według danych CBRE, już 40 proc. firm w Europie uwzględnia ryzyko klimatyczne przy wyborze lokalizacji biura. Przed właścicielami i inwestorami stoi więc konieczność dostosowania budynków do nowych realiów – zarówno poprzez modernizację istniejących obiektów, jak i budowę nowych, odporniejszych na zmiany klimatu.
Branża nieruchomości komercyjnych staje przed wyzwaniem, które wymusi nowy sposób myślenia o inwestowaniu. Odporność na zmiany klimatyczne staje się jednym z kluczowych elementów, który może decydować o atrakcyjności nieruchomości na rynku.
Czytaj także:
- Wytworzyli 1000 razy więcej plastiku, niż usunęli ze środowiska. Tak działali najwięksi producenci tego materiału
- Pellet wcale nie taki ekologiczny. Rusza kampania „Nabici w pellet”
- Czekolada stanie się luksusem? Zła wiadomość dla wielbicieli słodyczy
- Linie lotnicze nie traktują zielonych paliw poważnie. Transformację sektora sabotują producenci ropy