Zainteresowanie pracą tymczasową w Polsce gwałtownie rośnie – już ponad 70 proc. firm planuje sięgać po tego typu rozwiązanie w najbliższych miesiącach.
Głównym powodem są rosnące koszty pracy, ale również potrzeba większej elastyczności w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu „Praca tymczasowa w dobie gig economy”, przygotowanego przez agencję pracy natychmiastowej Tikrow.
Koszty pracy zmuszają do zmian
W ciągu ostatnich 18 miesięcy zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych wzrosło o blisko 20 punktów procentowych – z 54 proc. do 71 proc. firm deklarujących chęć zatrudnienia dodatkowych osób. Głównym powodem są rosnące koszty pracy. Tylko w tym roku pensja minimalna wzrosła o 8,5 proc. To, według szacunków, może kosztować małe i średnie firmy nawet 12 mld zł.
Jak wskazuje Krzysztof Trębski, prezes Tikrow, przedsiębiorcy szukają rozwiązań, które pozwolą im lepiej zarządzać personelem przy mniejszym obciążeniu kosztowym.
– Rozwój technologii sprawił, że zatrudnienie na jeden dzień czy krótki okres to dziś znacznie prostsze zadanie niż jeszcze kilka lat temu – mówi Trębski.
Branże najbardziej zainteresowane
Największy wzrost zapotrzebowania na pracowników tymczasowych w II kwartale 2025 roku odnotował sektor handlu – aż 13 punktów procentowych w porównaniu do pierwszego kwartału. Obecnie 67 proc. firm z branży retail planuje zatrudnienie dorywcze. Podobny trend widać w logistyce (69 proc.) i produkcji (77 proc.).
Przedsiębiorcy jako główne powody takiego podejścia wskazują sezonowy wzrost zamówień (37 proc.) oraz rosnące koszty zatrudnienia (również 37 proc.). Coraz więcej firm testuje też elastyczny model pracy (31 proc.), co wskazuje na trwające dostosowywanie się do trendów rynku gig economy.
Co szósty Polak planuje pracę tymczasową
Z perspektywy pracowników zainteresowanie pracą dorywczą pozostaje względnie stabilne. W II kwartale 2025 r. 17 proc. badanych planuje podjęcie tego typu zatrudnienia – o 2 punkty procentowe mniej niż na początku roku.
Najchętniej po tę formę pracy sięgają osoby bezrobotne (36 proc.) oraz uczniowie i studenci (33 proc.). Wśród powodów podejmowania pracy tymczasowej dominują potrzeba dodatkowego dochodu (53 proc.), wysokie koszty życia (52 proc.) i chęć finansowego usamodzielnienia się (21 proc.).
Elastyczność jako nowa norma?
Raport Tikrow pokazuje wyraźnie, że zarówno pracodawcy, jak i pracownicy coraz lepiej odnajdują się w realiach rynku pracy opartego na elastycznych modelach zatrudnienia. Dla firm to sposób na optymalizację kosztów i reagowanie na wahania popytu. Dla pracowników – możliwość szybkiego zarobku i zdobycia doświadczenia.
Zjawisko to wcześniej traktowano jako uzupełnienie klasycznych form zatrudnienia. Jednak coraz częściej staje się fundamentem strategii zarządzania personelem w wielu branżach. Jeśli obecne tendencje się utrzymają, praca tymczasowa może stać się jednym z kluczowych filarów nowoczesnego rynku pracy w Polsce.
Przeczytaj także:
- Pracownicy zadowoleni, ale gotowi do zmiany. Raport o rynku pracy w 2025 roku
- Dobrostan pracowników to wyzwanie numer jeden dla firm w 2025 roku
- Z Warszawy dostaniesz się bezpośrednio do Islandii. PLL LOT uruchomiło nową linię
- Ile zarabia kolega z pracy? Polacy chcą znać przedziały wynagrodzeń, a nawet dokładne kwoty