Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Polska stała się szóstą największą gospodarką Wspólnoty. Z gospodarczego punktu widzenia nasze znaczenie pozostaje jednak bardzo umiarkowane, a realnie liczy się trzech głównych graczy – Niemcy, Francja i Włochy.
Zgodnie z danymi Eurostatu za 2019 rok cała gospodarka Unii Europejskiej ma wartość 13,9 biliona euro (już po usunięciu z obliczeń Wielkiej Brytanii). Polska jest z kolei szóstym państwem o największym udziale w budowaniu tej sumy.
Dziś, jak można podejrzewać, statystyki są już nieco mniej zadowalające dla walczącej ze skutkami pandemii europejskiej gospodarki. Z naszego punktu widzenia trend prawdopodobnie nie uległ jednak znaczącej zmianie – przez ostatni rok nie zyskaliśmy ani nie straciliśmy zbytnio na znaczeniu w stosunku do innych.
Jak duże znaczenie dla europejskiej gospodarki może mieć Polska?
Nasz problem polega jednak na tym, że choć zbliżamy się do czoła peletonu, to od prawdziwych liderów wciąż dzieli nas przepaść. Według Eurostatu Polska w 2019 roku odpowiedzialna była za wytworzenie równowartości 3,8 proc. całego unijnego PKB – o 0,4 pkt proc. więcej niż Szwecja i Belgia, a o 2 pkt proc. mniej niż Holandia.
Realnie to właśnie Holandia może być kolejnym i prawdopodobnie ostatnim „celem” do wyprzedzenia pod względem wielkości gospodarki – mimo tego, że jest państwem niezwykle silnie rozwiniętym, to jednak o populacji ponaddwukrotnie mniejszej niż Polska.
Kolejne państwa – Hiszpania, Włochy, Francja i Niemcy – są już od nas znacząco większe i jest duża szansa, że tak zostanie, jeśli nasze problemy demograficzne wciąż będą się pogłębiać.
Biorąc to pod uwagę, a także pamiętając o ciągle istniejących różnicach w poziomie rozwoju gospodarki, trudno oczekiwać, aby w dającej się przewidzieć przyszłości Polska miała szansę prześcignąć którekolwiek z nich.
Po pierwsze Niemcy, po drugie Francja
Bezwzględnie największy udział w tworzeniu gospodarki Unii Europejskiej, dodatkowo jeszcze zwiększony po brexicie, mają Niemcy, wytwarzające niemal 1/4 całego unijnego PKB (dokładnie 24,7 proc.) To tylko nieco mniej niż w sumie wszystkie państwa członkowskie Unii nie licząc czołowej szóstki największych gospodarek.
Trudno zatem się dziwić, że to właśnie Niemcy, mimo pewnej swojej słabości militarnej, pozostaje zdecydowanie najistotniejszym elementem kształtowania całej polityki UE.
Bardzo istotne znaczenie ma jeszcze Francja (17,4 proc. udziału w unijnym PKB), a także posiadające silny przemysł Włochy (12,8 proc.). Nieco mniejszy udział w PKB UE ma już Hiszpania (8,9 proc.), ale i tak jest on ponaddwukrotnie większy, niż Polski.
Zobacz także podobne analizy danych 300Gospodarki:
Olsztyn najbardziej skandynawskim miastem w Polsce – pokazuje ranking dochodów i nierówności miast wojewódzkich
Czesi już są bogatsi od Włochów i Hiszpanów, Polacy od Portugalczyków [WYKRES DNIA]
A jeśli chciałbyś codziennie rano otrzymywać nasz unikalny newsletter 300SEKUND – w którym przeglądamy światową prasę i prezentujemy najciekawsze informacje, które są często pomijane przez duże polskie media – możesz się zapisać na niego pod tym linkiem (w nim też zobaczysz, jak wygląda przykładowe 300SEKUND, żeby nie zapisywać się na kota w worku!).