W obliczu wojny Ukraina potrzebuje pomocy. Zebraliśmy listę wiarygodnych zbiórek i organizacji pomocy humanitarnych, a także nr kont, na które można wpłacać pieniądze.
Jak wesprzeć pomoc humanitarną Ukrainie?
Poniżej publikujemy krótką listę zweryfikowanych zbiórek pieniędzy przeznaczonych na pomoc Ukrainie:
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej to polska organizacja pozarządowa niosąca pomoc rozwojową i humanitarną poza granicami Polski. Skupia się na pomocy humanitarnej, ewakuacji ludności i pomocy psychologicznej dla dzieci. Pod tym linkiem można wesprzeć ich działania: https://pcpm.org.pl/ukraina.
– PCPM to organizacja, która działa w najtrudniejszych miejscach na świecie i bezwzględnie zasługuje na nasze zaufanie – napisał w prywatnym poście Aleksander Siemaszko, zastępca dyrektora Departamentu Handlu i Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii
Fundacja Ari Ari jest organizacją pozarządową, która od ponad dziewięciu lat wspiera osoby niewidome i słabowidzące z Ukrainy. Fundacja uruchomiła zbiórkę, aby zapewnić natychmiastową, finansową pomoc dla osób niewidomych i słabowidzących, dzieci i dorosłych. Pod tym linkiem można wesprzeć potrzebujące osoby z niepełnosprawnościami: https://pomagam.pl/drogadosamodzielnosci
Polska Akcja Humanitarna to organizacja obecna w Ukrainie od 2014 roku. Zbiórka ma pomóc w zapewnieniu opieki medycznej, dostarczeniu paczek żywnościowych i higienicznych, koców, śpiworów i innych produktów niezbędnych do przetrwania. Zbiórkę można wesprzeć tutaj: https://www.siepomaga.pl/pah-ukraina.
Do pomocy Ukrainie przyłączyła się także Polska Misja Medyczna, organizacja zapewniającą pomoc medyczną w krajach ogarniętych wojną. Tutaj można wesprzeć tę organizację: https://pmm.org.pl/chce-pomoc.
Pomoc dla Ukrainy zadeklarował też Caritas, katolicka organizacja charytatywna, która zapewnia żywność, środki higieniczne i podstawową pomoc materialną. Tutaj można dokonać wpłaty: https://caritas.pl.
Polski rząd także uruchomił stronę z listą wybranych organizacji, którym można wpłacać pieniądze na pomoc Ukrainie. Jest dostępna pod tym adresem: https://pomagamukrainie.gov.pl/.
Powstała również oddolna platforma w języku polskim i ukraińskim PomocniLudzie.pl, na której można znaleźć lub zaoferować różne formy pomocy.
Inne zweryfikowane formy pomocy pieniężnej
Bank Gospodarstwa Krajowego w imieniu Narodowego Banku Ukrainy otworzył specjalne konto, na które od dziś można wpłacać pieniądze na pomoc Ukrainie. Środki mają trafić bezpośrednio do Narodowego Banku Ukrainy, który przeznaczy je na potrzebne działania. Wpłat na konto należy dokonywać w złotych polskich – informuje BGK, który jest polskim państwowym bankiem rozwoju.
Jak wpłacić pieniądze?
Środki należy wpłacać na numer rachunku: 91 1130 0007 0080 2394 3520 0002
Odbiorca: Narodowy Bank Ukrainy.
Tytuł przelewu: Wsparcie dla Ukrainy.
Fundacja PKO Banku Polskiego uruchomiła specjalne konto do wpłat, na rzecz pomocy dla Ukrainy. Można wpłacić dowolną, najmniejszą nawet kwotę.
Dane do przelewu:
Fundacja PKO Banku Polskiego
Tytuł: Wpłata na pomoc dla Ukrainy
Nr konta: 47 1020 1068 0000 1002 0172 3014
Pomagam.pl – organizator oficjalnej zbiórki #SolidarniZUkrainą – uruchomił nową funkcjonalność, która pozwala na założenie firmowej „wirtualnej puszki” w ramach głównej akcji.
„Firmy, organizacje, związki i samorządy mają wielką moc – moc prowadzenia zorganizowanych działań” – piszą organizatorzy w komunikacie. Na stronie https://pomagam.pl/firmydlaukrainy każda organizacja może założyć zbiórkę internetową na pomoc naszym sąsiadom i szybko zacząć zbierać środki w zweryfikowanym miejscu.
Serwis posiada także gotowe narzędzia do promocji zbiórki: wygodne opcje udostępniania w mediach społecznościowych oraz automatycznie tworzony widget-kod do umieszczenia na stronie www lub blogu.
Wszelkie koszty pokrywa portal Pomagam.pl – 100 proc. wpłaconej kwoty trafia do wskazanej fundacji.
Na zbiórce https://pomagam.pl/solidarnizukraina zebrano już ponad 4,6 miliona złotych. Wszystkie środki zostaną przekazane na pomoc humanitarną, serwis nie pobiera prowizji.
Rząd Ukrainy stworzył możliwość przekazania darowizny na Siły Zbrojne poprzez fondy.eu: https://savelife.in.ua/en/donate/. Można też środki kierować przez bank centralny Ukrainy: https://ukraine.ua/news/stand-with-ukraine/.
Zbiórkę na rzecz Ukrainy uruchomił także BLIK. Pieniądze można przekazać poprzez stronę www.blik.com/wspieramukraine. Środki trafią do Narodowego Banku Ukrainy, który przeznaczy je na potrzebne działania związane z ochroną kraju i obywateli.
Jak przyjąć uchodźców z Ukrainy w domu?
Osoby chętne do zaoferowania schronienia uchodźcom z Ukrainy można zgłaszać na stronie Polacy dla Ukrainy https://polacydlaukrainy.pl/
Natomiast ofertę tymczasowego noclegu dla uchodźców w Warszawie można zgłosić przez formularz na stornie Ochotnicy Warszawa oraz w formularzu Ukraińskiego Domu w Warszawie.
Zbiórki darów rzeczowych
Zbiórkę darów rzeczowych, takich jak żywność długoterminowa, kosmetyki, środki opatrunkowe i koce termiczne ogłosił Polski Czerwony Krzyż. Szczegóły można znaleźć tutaj: https://pck.pl/zbiorka-darow-rzeczowych-dla-cuhcodzcow-z-ukrainy/
Jak zapisać się na wolontariat?
Osoby, które chcą zostać wolontariuszami i wolontariuszkami mogą zgłaszać się do licznych organizacji.
Fundacja Ocalenie wciąż poszukuje chętnych osób. Formularz zgłoszeniowy można wypełnić pod tym linkiem: https://ocalenie.org.pl/ukraina-pomoc
Krew dla Ukrainy
Osoby, które zdecydują się oddać krew może znaleźć najbliższy punkt krwiodawstwa na stronie https://krwiodawcy.org/krew-dla-ukrainy
Jak jeszcze można pomóc?
Pieniądze można też wpłacać na organizacje niosące pomoc zwierzętom przebywającym na terenie Ukrainy. Zbiórkę w tym celu zorganizowała Fundacja Benek. Wpłaty można dokonywać tu: https://fundacjabenek.pl/ukraina/
Tutaj przygotowaliśmy poręczną grafikę pokazującą, jak można pomóc Ukrainie, z podziałem na organizacje charytatywne oraz zbiórki na inne cele, w tym na pomoc zwierzętom czy bezpośrednie wpłaty na ukraińską armię. Wszystkie wpłaty zostały przez nas zweryfikowane:
(Poniższa grafika w języku angielskim wraz z opisem jest dostępna tutaj.)
Polecamy także inne aktualności nt. wojny w Ukrainie i rosyjskiej agresji:
- Odcięcie Rosji od SWIFT. „Opcja atomowa” coraz bliżej [AKTUALIZACJA]
- Inwazja Rosji na Ukrainę: ekspert odpowiada na najczęstsze wyszukiwania Polaków w Google [AKTUALIZACJA]
- Tak polskie firmy i organizacje pomagają Ukrainie
- Wojna nasila się: Kijów oblężony, ciężki ostrzał ukraińskich miast w piątkową noc
- Zdjęcia i filmy z wojny w Ukrainie [aktualizacja na żywo]
- Ukraińcy będą mogli się szczepić w Polsce w ramach Narodowego Programu Szczepień
- Wojna na Ukrainie to czas na zmiany reguł w budżecie. „Europa jest rozbrojona” [WYWIAD]