Możliwość ubezpieczania przez polskie firmy należności z kredytu kupieckiego w większym niż dotychczas zakresie w dobie pandemii koronawirusa – to kluczowe rozwiązanie zawarte w przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju rządowym projekcie nowej ustawy, który przyjęła Rada Ministrów.
Jak czytamy w komunikacie prasowym resortu, Ministerstwo Rozwoju, we współpracy z PFR pracuje nad przepisami, mającymi na celu utrzymanie przez zakłady ubezpieczeń limitów ubezpieczeń należności handlowych osób wykonujących działalność gospodarczą w Polsce i ich zagranicznych spółek zależnych.
W celu utrzymania limitów ubezpieczeniowych na poziomie 2019 r., Skarb Państwa przejmie przez część ryzyka ubezpieczeniowego zakładów ubezpieczeń.
Zgodnie z założeniami przygotowywanej ustawy, Skarb Państwa pokryje 80 proc. szkód wypłaconych przez zakłady ubezpieczeń dot. ww. należności handlowych w zamian za 80 proc. składki brutto.
Po przekroczeniu kwoty odszkodowań wypłaconych przez zakład ubezpieczeń z tytułu objęcia ochroną ubezpieczeniową należności handlowych, pomniejszonej o kwoty uzyskane przez zakład ubezpieczeń w wyniku postępowań regresowych dotyczących tych należności handlowych, równej 243,75% składki przypisanej brutto z ubezpieczenia należności handlowych w 2019 r., Skarb Państwa pokryje 100% kwoty odszkodowań.
Jednocześnie odpowiedzialność Skarbu Państwa z tytułu wypłat odszkodowań nie przekroczy kwoty stanowiącej równowartość 750% składki brutto zakładu ubezpieczeń pochodzących z ubezpieczenia należności handlowych w 2019 r.
Równolegle trwają także prace nad rządowym programem wsparcia dla rynku ubezpieczeń należności handlowych, który zawierać będzie szczegółowe warunki realizacji instrumentów wsparcia.
„Jesteśmy świadomi potrzeb rynku i oczekiwań firm ubezpieczeniowych oraz ich klientów w dobie pandemii koronawirusa. Dlatego będziemy wspierać przedsiębiorców w procesie utrzymania limitów ubezpieczeń” – mówi wiceminister rozwoju Olga Ewa Semeniuk.
Czytaj także: Minister finansów w „Rz”: Nie myślimy o obniżce VAT