Metawersum jest częścią rewolucji technologicznej, która obejmuje już bardzo dużą część życia człowieka. Czy w sektorze zdrowia też znajdzie swoje miejsce i dobre zastosowanie?
Na ten temat porozmawiali Tomasz Maciejewski, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka, Jan Pachocki ze start-upu Jutro Medical i Rafał Siejca z firmy XR Wizards. Gościem Małgorzaty Bonikowskiej był też Piotr Węcławik, dyrektor departamentu innowacji w Ministerstwie Zdrowia.
Nowe technologie usprawnią pracę w szpitalach
Metawersum to równoległy świat w rzeczywistości wirtualnej, choć dziś można tak nazywać mieszanie się świata rzeczywistego i wirtualnego. Podstawą metawersum są dane i ich skuteczna analiza. To także rozwiązania, które dzięki nowoczesnym technologiom zapewniają pacjentowi szybki i łatwy dostęp do lekarza, jak na przykład Jutro Medical.
Ta firma jest publiczną przychodnią rodzinną, która zajmuje się stacjonarną opiekę medyczną i wspieraniem jej poprzez nowe technologie. W aplikacji pacjent może skorzystać z rozwiązań takich jak e-recepta czy szybka konsultacja z lekarzem. Wystarczy wyciągnięcie telefonu.
Świat ciągle się zmienia i dlatego są potrzebne rozwiązania, dzięki którym sektor zdrowia będzie się rozwijać. Jesteśmy niejako skazani na nowe technologie, gdyż bez nich za niedługo zostaniemy daleko w tyle i nie podołamy współczesnym problemom.
– Musimy się wesprzeć światem wirtualnym, chociażby po to, by edukować siebie i naszych pacjentów, co w świecie wirtualnym jest możliwe i bezpieczne. Uczymy się w komfortowych warunkach, zanim przystąpimy do żywego organizmu człowieka. Te czasy, kiedy uczono się operować na żywej istocie, odchodzą w niebyt – powiedział Tomasz Maciejewski.
Jak mówi, metawersum znacznie ułatwi zarządzanie placówką medyczną i usprawni pracę. Można także stworzyć „bliźniaka” sali operacyjnej w świecie wirtualnym, który będzie obserwował pracę lekarzy, wyłapywał ich problemy i usprawniał pracę. Oszczędzi to operującym czasu i wysiłku, więc będą mieli więcej uwagi dla pacjentów.
Ministerstwo Zdrowia wyszło już z pomysłem asystentów robotycznych, które mogą częściowo przejąć obowiązki lekarza. Jeśli chodzi o dane, od zeszłego roku istnieje obowiązek wymiany Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM).
– To nie jest kwestia tego, co się będzie dziać, to już się dzieje – mówił Piotr Węcławik. – W rozporządzeniu jest wpisana asysta robota w zakresie urologii i będziemy to rozszerzać. To nie jest coś, do czego nie jesteśmy przygotowani, to już istnieje.
Jak zbudować infrastrukturę metawersum?
Nadzieje na takie innowacje pokłada się w start-upach. Według Jana Pachockiego drzwi stoją dla nich otworem.
– Internet jest wszędzie dostępny; to taki rdzeń, w którym metawersum musi funkcjonować. Sprzęt ciągle ewoluuje, ale w tej chwili nadaje się do użytku. Tworzymy oprogramowanie i widać już, że obszary medycyny doskonale zdają sobie sprawę, że nie ma innej drogi. Bardzo chętnie sięgają po te rozwiązania, traktując metawersum jako swego rodzaju kanał komunikacyjny, który już powstaje. Kiedy wdrożymy go w instytucjach, to jest już kwestia tylko jego rozbudowywania – powiedział Pachocki.
Bardzo ważna jest komunikacja pomiędzy start-upami tworzącymi rozwiązania a beneficjentami, czyli sektorem medycznym i pacjentami. Firmy mogą tworzyć rzeczy, które już są na innych rynkach. Atutem wirtualnej rzeczywistości jest więc łatwość zaadaptowania nowych technologii i usług w każdym szpitalu, choć nie cały personel medyczny zdaje sobie z tego sprawę.
Na drodze stoi kilka przeszkód
– Przeszkodą jest przede wszystkim nieskończony potencjał bardzo zaawansowanej technologii, którą już mamy w ochronie zdrowia. Drugą barierą są ograniczone zasoby i czas, a trzecią – musimy dostarczać rozwiązania na jak najwyższym poziomie jakościowym, żeby wyróżnić się na rynku – stwierdził Rafał Siejca.
Odpowiedzią na to jest plan działania i skupianie się na priorytetach. Teraz kluczowe dla Jutro Medical jest to, by zapewnić pacjentom bardzo efektywną, dostępną podstawową opiekę zdrowotną i uświadomić ich o tym, że poprzez aplikację może pomóc samemu sobie. To daje poczucie bezpieczeństwa i wysokiej jakości świadczonych usług.
Wiele rozwiązań technologicznych nie jest jeszcze uregulowanych prawnie na poziomie krajowym i unijnym. Dlatego rozwijając nowoczesne technologie, należy wziąć pod uwagę etyczne wykorzystanie i wymianę danych, by uniknąć nadużyć.
Nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć, kiedy doświadczymy prawdziwego metawersum w opiece zdrowotnej, choć zmiany zapoczątkowane przez pandemię i cyfryzację są nie do cofnięcia.