W ciągu następnych 4 lat Kraje Rady Współpracy Zatoki Perskiej zarobią 1,3 bln dolarów dodatkowych zysków na sprzedaży ropy. Takie są prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Szacunki MFW przywołuje w swojej analizie Polski Instytut Ekonomiczny. PIE zwraca uwagę, że Rada Współpracy skupia sześć krajów. Należą do niej Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt, Bahrajn, Katar i Oman. MFW szacuje wzrost gospodarczy w tym regionie na poziomie 6,4 proc. w porównaniu z 2,7 proc. w poprzednim roku.
Główny powód tej prosperity to oczywiście wysokie ceny ropy. To napędza zyski państwowym koncernom z krajów Bliskiego Wschodu. A najlepszym przykładem są wyniki Saudi Aramco należącego do Arabii Saudyjskiej. W II kwartale tego roku zysk netto Saudi Aramco wyniósł 48,4 mld dolarów. To oznacza wzrost w ciągu roku o 91 proc. i o 23,5 proc. w porównaniu do I kwartału 2022 roku. W ujęciu półrocznym zyski wzrosły o 86 proc. w porównaniu do 2021 r.
To z kolei przekłada się na świetne wyniki w saudyjskim budżecie i stanowi mocny dopalacz dla gospodarki kraju. Arabia Saudyjska ma odnotować nadwyżkę budżetową w wysokości 5,5 procent PKB w 2022-23 roku. Będzie to jej pierwsza nadwyżka od 2013 roku. Financial Times podaje, że spowoduje to również wzrost PKB tego kraju do 7,6 proc. To będzie najszybsze tempo od ponad dziesięciu lat.
Ekonomiści PIE zwracają uwagę, że światowe ceny ropy do połowy roku pozostały ekstremalnie wysokie. Marże downstream (różnica między przychodami ze sprzedaży a kosztami zakupu ropy i pozostałych surowców) także były bardzo duże. Korzystały na tym wszystkie spółki naftowe na świecie, choć może nie w tak spektakularny sposób.
Dla porównania zyski amerykańskiego koncernu ExxonMobil w II kwartale były 2,5-krotnie niższe niż u saudyjskiego potentata. Wyniosły 17,85 mld dolarów. Jednak dla tej spółki również jest to niebagatelny wzrost, rzędu 281 proc. w skali roku i 226 proc. w porównaniu do I kwartału 2022 roku. Według prezesa Darrena Woodsa zwiększone zyski to efekt inwestycji w nowe złoża i ciekły gaz, na który zwiększył się popyt.
MOL: Wznowiono transport rurociągiem Przyjaźń. Ropa dotrze na Węgry jeszcze dziś