Coraz więcej cudzoziemców objętych jest ubezpieczeniem społecznym. ZUS odnotował wzrost o 13 tys. osób miesiąc do miesiąca. Dzieje się tak m.in. dlatego, że zwiększyła się liczba obcokrajowców pracujących w Polsce.
Z najnowszych danych ZUS wynika, że w październiku 2023 r. ubezpieczonych było blisko 1 mln 125 tys. cudzoziemców. To o 13 tys. więcej osób w porównaniu z wrześniem tego roku i aż o ponad 253 tys. więcej w zestawieniu ze styczniem 2022 r.
Które lokalizacje wybierają cudzoziemcy?
– Największy wzrost w stosunku do września br. odnotowujemy w przypadku obywateli Ukrainy i Białorusi – odpowiednio o 7,5 tys. i 1,6 tys., a największy spadek – w przypadku obywateli Gruzji – o 0,03 tys. – wskazuje prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Najwięcej cudzoziemców zgłoszonych zostało w oddziałach ZUS w Białymstoku, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.
Coraz więcej pracowników z zagranicy
Jak tlumaczy Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ubezpieczonych cudzoziemców przybywa, bo rośnie liczba pracowników z zagranicy (wzrost miesiąc do miesiąca o 20,1 tys. osób). Zwiększa się też grupa obcokrajowców wykonujących umowy agencyjne oraz umowy zlecenia.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.
Przyczynił się do tego też wzrost liczby osób prowadzących działalność gospodarczą. Jednocześnie jest mniej bezrobotnych z prawem do zasiłku.
To też może Cię zainteresować:
- Cudzoziemcy kupują coraz więcej mieszkań. Ale na tle całego rynku to ciągle margines
- Obcokrajowcy zakładają mikrofirmy w Polsce. Jedna grupa się wyróżnia. I nie chodzi o Ukraińców
- Polacy nie chcą już pracować fizycznie. Lukę zapełnią pracownicy z Azji
- Polska przyciąga cudzoziemców. Z każdym rokiem jest ich więcej i to się nie zmieni